Min. Kultury dementuje doniesienia pisma J. Urbana ws. mającego powstać w Toruniu muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

Ministerstwo Kultury ucina medialne spekulacje pisma Jerzego Urbana o środkach, które miałyby rzekomo trafić na muzeum papieskie w Toruniu. Tygodnik „NIE” opublikował rzekomy projekt umowy, którą miałby zawrzeć minister kultury i Fundacja Lux Veritatis w sprawie sfinansowania Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Z opublikowanego dokumentu miało wynikać, że resort kultury przeznaczy na budowę muzeum 100 mln złotych. O sprawę pytał w Sejmie poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.

Te informacje są nieprawdziwe i pochodzą z niewiarygodnego źródła – odpowiadał wiceminister Jarosław Sellin. Przyznał też, że trwają rozmowy nt. stworzenia placówki.

– Projekt umowy o utworzeniu nowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia św. Jana Pawła II jest na etapie roboczych uzgodnień z Fundacją Lux Veritatis. Obecnie trwają prace nad wypracowaniem szczegółowych postanowień dot. utworzenia i finansowania tego muzeum, przede wszystkim w zakresie zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa. Decyzja o podpisaniu umowy nie została dotychczas podjęta. Ostatnie – jak pan poseł Krzysztof Mieszkowski powiedział – bulwersujące informacje medialne są wzięte z konkretnego źródła, od Jerzego Urbana i z jego pism, więc gratuluję źródeł informacji. Informacje są nieprawdziwe i pochodzą z niewiarygodnego źródła – powiedział wiceminister Jarosław Sellin.

Warto przypomnieć, że w tym roku Platforma Obywatelska próbowała zaatakować środowisko Radia Maryja, sugerując, że otrzymuje wielomilionowe dotacje od rządu. Politycy PO umieścili wizerunek dyrektora katolickiej rozgłośni na ruchomym billboardzie insynuując, że o. Tadeusz Rydzyk CSsR wziął 94 mln zł z państwowych dotacji.

Dyrektor Radia Maryja zapowiedział budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w ubiegłym roku. Wskazał, że ma ono pokazywać historię Polski taką, jaką widział i przekazywał ją Jan Paweł II.

RIRM

drukuj