Posłowie zajmą się OFE na początku grudnia

Sejm zajmie się rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym na początku grudnia – zdecydował Konwent Seniorów.

Projekt, który przyjął we wtorek rząd przewiduje, m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS.

Podczas debaty, organizowanej przez PiS – eksperci z zakresu finansów i ekonomii – podkreślali, że zmiany proponowane przez rząd są niewystarczające – powiedział ekonomista i poseł Zbigniew Kuźmiuk, uczestnik debaty.

Poseł wyjaśnił, że propozycja umorzenia 150 mld zł obligacji jest co najmniej wątpliwa konstytucyjnie i możliwe są skargi Powszechnych Towarzystw Emerytalnych przed międzynarodowymi trybunałami. Ustrzec przed tym może dobrowolna decyzja ubezpieczonych, poprzedzona rzetelną informacją – dodał polityk.

Jeżeli ubezpieczeni podejmą decyzję, że przenoszą się do ZUS to, wtedy przenoszą się z całym zgromadzonym do tej pory kapitałem i tym obligacyjnym i akcyjnym. Jeżeli pozostają w ZUS to ze wszystkimi tego konsekwencjami i wiedzą, że Skarb Państwa nie będzie w przyszłości gwarantował im chociażby najniższej emerytury. Dopiero taka operacja może się w przyszłości obronić; jeżeli będziemy skarżeni. Oczywiście zmiany tak, ale zmiany idące w stronę ostatecznej decyzji ze wszystkimi konsekwencjami podejmowaną przez ubezpieczonych. W tej sytuacji propozycje rządowe absolutnie tego warunku nie spełniają. Podstawową ideą tych propozycji jest zabranie z systemu 150 mld zł obligacji – zwrócił uwagę poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl