fot. PAP/ Rafał Guz

Dr Szewko: W najbliższym czasie możemy spodziewać się zintensyfikowanych ataków terrorystycznych  

W ostatnim czasie tzw. Państwo Islamskie ponosi klęski na terytorium Syrii i Iraku, chcą więc przykryć te porażki kolejnym atakiem terrorystycznym w Europie – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko.

Rozmówca Radia Maryja odniósł się do dzisiejszego zamachu terrorystycznego w Londynie. Jak ocenił, w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych ataków.

W ostatnim czasie wojska koalicji zyskują przewagę nad tzw. Państwem Islamskim na terytorium Syrii i Iraku. Tę porażkę ISIS będzie chciało przykryć kolejnymi atakami terrorystycznymi w Europie – powiedział dr Szewko.

– Tzw. Państwo Islamskie, które najczęściej jest sprawcą zamachów, ponosi bardzo poważne straty na terytorium Syrii i Iraku. W związku z tym – z punktu widzenia propagandy tzw. Państwa Islamskiego – konieczne jest przykrywanie czymś informacji o tych klęskach. Najlepsze komunikaty są  według nich takie, że został dokonany kolejny zamach terrorystyczny – wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa.

 Ważna jest motywacja zamachów w danym momencie dodał.

 – Zwykle takie zamachy – również z przyczyn propagandowych – dokonywane są po jakichś spektakularnych bombardowaniach koalicji. Wczoraj ok. 120 osób zostało zabitych przez nalot koalicji. Prawdopodobnie dokonali tego Amerykanie. Ataki terrorystyczne na terytorium Europy dokonywane przez tzw. Państwo Islamskie są uzasadniane później jako odwet za atak koalicji – powiedział dr Wojciech Szewko.

 Przypomnijmy, dziś przed południem doszło do eksplozji na stacji metra w Londynie. Policja metropolitarna poinformowała, że eksplozja jest traktowana jako „incydent o charakterze terrorystycznym”. [czytaj więcej]

 

RIRM

drukuj