Na KUL-u trwa sympozjum dot. życia konsekrowanego

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa sympozjum zorganizowane z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Jego myśl przewodnia to „W jedności uobecniać Chrystusa w świecie”. Konferencja potrwa do jutra.

Mszą św. w katedrze lubelskiej, pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Budzika, kanclerza KUL zgromadzeni weszli wczoraj w pierwszy dzień obrad poświęcony „wdzięcznemu spojrzeniu w przeszłość z wdzięcznością”. To nawiązanie do słów Ojca Świętego Franciszka z Listu do osób konsekrowanych z okazji ogłoszenie Roku Życia Konsekrowanego.

– Papież zachęca nas, aby spoglądać w przeszłość z wdzięcznością. Każda wasza wspólnota ma swoją bogatą i piękną historię, swoich założycieli, którzy byli otwarci na znaki czasu, na natchnienia Ducha Świętego, którzy byli światłem dla swojej epoki i ciągle są światłem dla nas dzisiaj – powiedział ks. abp Stanisław Budzik.

Kolejne dni skupiać się będą na „przeżywaniu teraźniejszości z pasją” i „przyjęciu przyszłości z nadzieją”. Obradom towarzyszą spotkania modlitewne. Życie na sposób osób konsekrowanych to najbardziej specyficzna, a przez to także najbardziej zaskakująca forma powołania, jakie Bóg proponuje człowiekowi na ziemi. Jak mówi o. Piotr Chojnacki, opat z Mogiły, życie konsekrowane to przede wszystkim forma naśladowania Chrystusa w Kościele.

– Jest to życie chrześcijańskie, które charakteryzuje się przeważnie jakimś celem czy modlitwą, czy wiernością ewangelii, czy naśladowaniem Chrystusa, jak niektóre współczesne formy – nauczającego Chrystusa, czy modlącego, czy pomagającego ubogim, chorym – tłumaczy o. Piotr Chojnacki.

Chcemy pokazać, że w dzisiejszym – bardzo podzielonym świecie – można dzielić się wiarą – mówi siostra Agata Mirek, przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

– Jest to dla nas też spotkanie, w którym my jako osoby konsekrowane, jako przełożeni dzielimy się swoim doświadczeniem, dzielimy się wiarą, wymieniamy swoje spostrzeżenia na temat Kościoła, życia społecznego, świata – podkreśla s. Agata Mirek.

Sympozjum odbywa się co trzy lata, a w związku z Rokiem Życia Konsekrowanego ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani jego tematyką.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj