fot. wikipedia

Na KUL w Lublinie odbędzie się konferencja „Pedagogika – nauka czy ideologia?”

„Pedagogika – nauka czy ideologia?” – na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji, która odbędzie się dzisiaj na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

To już 18. spotkanie z cyklu „Przyszłość cywilizacji Zachodu”. Sympozjum poprzedza Msza św. w Kościele Akademickim.

W konferencji wezmą udział specjaliści z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Prelekcje będą dotyczyć między innymi rozwoju pedagogiki w kontekście filozofii, a także współczesnych problemów, z jakimi zmierza się ten zespół nauk.

Historia pokazuje, że pedagogika jest wykorzystywana w różnych systemach – wskazał prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM i KUL.

– Była pedagogika niemiecka, sowiecka, komunistyczna. Powstaje zatem pytanie, czy skoro żyjemy w czasach nowych ideologii i zagrożenia ze strony nowych totalitaryzmów, nawet takich jak liberalizm, to czy te badania, które mieszczą się w ramach pedagogiki, nie są wykorzystywane w złych celach. Widzimy, że – jeśli chodzi o edukację w szkołach podstawowych, średnich, a nawet na uczelniach – pojawiają się takie dziwne przedmioty jak na przykład LGBT. Pozostaje więc pytanie, czy coś złego nie dzieje się z pedagogiką i czy do czegoś złego może być wykorzystywana – podkreślił prof. Piotr Jaroszyński.

Organizatorami konferencji są między innymi Katedra Filozofii i Sztuki KUL-u oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły między innymi Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj