Konferencja naukowa w WSD w Łodzi

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi zakończyła się konferencja naukowa dotycząca 1050. rocznicy chrztu Polski i 500-lecia obecności wizerunku Matki Bożej w Łasku. To wprowadzenie do obchodów jubileuszowych w archidiecezji łódzkiej.

Prelegentów oraz gości przybyłych na konferencję naukową dotyczącą rocznicy chrztu Polski przywitał ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Zwrócił on uwagę na nierozerwalny związek Polski i Polaków z chrześcijaństwem.

– Chrześcijaństwo, naród i państwo polskie od samego początku są związane ze sobą i wiemy, że przy wszystkich zawieruchach trudnej naszej historii, jest to związek, którego nie można nie widzieć, nie dostrzegać, przekreślić, zlekceważyć – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Jeszcze przed rozpoczęciem wykładów dokonano uroczystego otwarcia wystawy „Kult Boży w Kolegiacie Łaskiej”. O znajdujących się w niej eksponatach mówił ks. bp Marek Marczyk.

– Chcemy pokazać to, co mamy najcenniejsze w naszych zbiorach, a co dotyczy kolegiaty łaskiej. Archiwum przygotowało trzy pierwsze gabloty. Rozpoczyna się od współczesnego medalionu Matki Bożej Łaskiej. Ten wizerunek od wieków jest czczony w tejże kolegiacie – powiedział ks. bp Marek Marczak, biskup pomocniczy łódzki, były rektor WSD w Łodzi.

Wykład na temat organizacji kościelnej na ziemiach obecnej archidiecezji łódzkiej w okresie staropolskim wygłosił ks. prof. Mieczysław Różański.

 – Życie religijne tutaj rozpoczęło się już na samym początku czyli w X/XI w. Powstają wtedy parafie, które nie mają ściśle określonego terytorium. Jest kościół, wokół niego gromadzą się ludzie ochrzczeni. Tak jak mamy dziś, że granica parafii jest mocno określona, wówczas nie było – powiedział ks. prof. dr hab. Mieczysław Różański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Ponadto nie zabrakło wykładów o symbolice herbów księży biskupów episkopatu łódzkiego, początkach chrześcijaństwa w państwie Piastów czy o kościele kolegiackim w Łasku.

 

 

TV Trwam News

 

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl