Łódź walczy z ubóstwem

Msza św. w łódzkiej archikatedrze oraz ciepły posiłek dla 2 tys. ubogich mieszkańców miasta złożą się na łódzkie obchody Dnia Walki z Ubóstwem. To już piąta edycja takiej pomocy, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Kościół w służbie ubogim”.

Łódzkie organizacje kościelne m.in. Caritas czy Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta pomagają potrzebującym przez cały rok. Szacuje się, że każdego roku wydają potrzebującym 180 tys. ciepłych posiłków i tysiące paczek żywnościowych.

Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej, podkreśla, że w Dzień Walki z Ubóstwem organizacje Kościoła chcą w szczególny sposób wyjść do ludzi potrzebujących.

– To jest nasze wspólne wyjście w przestrzeń miasta po to, żeby nakarmić tych, którzy są głodni. Celem Dnia Walki z Ubóstwem jest przede wszystkim uświadomienie  osobom, które może na co dzień nie dostrzegają problemu ubóstwa między nami, że są w mieście ludzie głodni. Takie działania prowadzimy codziennie, niekoniecznie na oczach ludzi. Dzień w dzień nasze organizacje fundują po kilkaset posiłków dla osób ubogich. Dziś, z racji Dnia Walki z Ubóstwem, wychodzimy do miasta po to, żeby zwrócić uwagę na to, że są wśród nas osoby głodne – tłumaczy Tomasz Kopytowski.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został  ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem biedy i wykluczenia społecznego.

Zjawisko ubóstwa co roku dotyka coraz częściej osoby w podeszłym wieku, rodziny wielodzietne, a także młode osoby. Według niektórych szacunków na świecie w skrajnym ubóstwie żyje nawet 1 miliard 400 milionów osób.

RIRM

drukuj