fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Seniorzy najczęściej ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem. Chcemy, aby grupa osób po 70. roku życia została zaszczepiona jak najszybciej i jak najliczniej

Seniorzy to osoby, które najczęściej trudno i w ciężki sposób przechodzą zakażenie koronawirusem. W grupie starszych jest duży odsetek osób, które niestety umierają w szpitalach z powodu COVID-19. Chcemy, aby grupa osób po 70. roku życia została zaszczepiona jak najszybciej i jak najliczniej. Myślę, że kiedy będziemy zaszczepieni, to nasze kontakty wrócą do normalności – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią – poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Radia Zet. Polityk dodał, że „być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe”. [czytaj więcej]

Ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów. Do tej pory w Polsce szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało ponad 600 tys. osób. [więcej]

Gość Radia Maryja zapowiedział, że od poniedziałku (25 stycznia 2021 roku) rozpoczyna się szczepienie seniorów, czyli osób w grupie zakażenia koronawirusem najwyższego ryzyka, osób powyżej 70. roku życia.

– To osoby, które najczęściej dość trudno i w ciężki sposób przechodzą zakażenie koronawirusem. W tej grupie jest duży odsetek osób, które niestety umierają w szpitalach z powodu COVID-19. Chcemy, aby grupa osób po 70. roku życia została zaszczepiona jak najszybciej i jak najliczniej. Jest dość dużo zainteresowanych i bardzo mnie cieszy, że seniorzy jako grupa zdyscyplinowana podeszła do tematu szczepień profesjonalnie i chcą się zaszczepić, chcą wrócić do normalności, chcą spotykać się ze swoimi najbliższymi. Myślę, że dla wielu seniorów spotkanie z wnukami, z najbliższymi to wielka radość. Myślę, że kiedy będziemy zaszczepieni, to nasze kontakty wrócą do normalności – zwrócił uwagę wiceminister Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia wskazał, że logistycznie w całym kraju przygotowano 6 tys. punktów służących do wykonywania szczepień. Mapa punktów szczepień w naszym kraju znajduje się [tutaj].

– Mamy przygotowaną kadrę medyczną, która wykonuje badanie przed szczepieniem. Jedyna rzecz, która nas ogranicza, to niestety ilość szczepionek. Jesteśmy w programie unijnym, w którym wszystkie kraje wpisały się, że będą korzystały z dawek przydzielonych z kontraktu unijnego. Ilość szczepionek na poszczególne kraje jest uzależniona od ilości mieszkańców danego kraju. Dla Polski przypada ponad 8 proc. szczepionek, które są przez Unię Europejską zamówione w firmach. Widzimy, że szczepionek jest za mało, bo dużo osób chce się zaszczepić. Ostatni tydzień był dość trudnym tygodniem, bo firma Pfizer zawiesiła część dostaw do Polski z powodu modernizacji linii produkcyjnej. [więcej] Mamy informację, że ilości szczepionek, które do nas nie dotarły, będą wyrównane, ale poczekamy i zobaczymy, czy to się naprawdę sprawdzi – powiedział rozmówca Radia Maryja.     

Gość audycji „Aktualności dnia” zaznaczył, że kalendarz wizyt na szczepienia w pierwszym kwartale 2021 roku został zapełniony bardzo szybko.

– Jeżeli ktoś z osób starszych nie jest zapisany na szczepienie, a chciałby się zaszczepić, to istnieje możliwość, żeby się na szczepienie zapisać. Jeżeli firma Pfizer dostarczy nam jeszcze w pierwszym kwartale dodatkowe ilości szczepionek, to powstaną terminy dla kolejnych osób. Jeżeli ktoś nie zdążył się zapisać, może to zrobić przez centralną, całodobową i bezpłatną infolinię pod nr 989. Jeżeli zwolni się miejsce bądź powstanie nowe, (w związku z dostawą większej ilości szczepionek) konsultant oddzwoni do osoby zainteresowanej szczepieniem i poinformuje o miejscu i dacie szczepienia. Seniorzy mogą dokonać rejestracji na szczepienie także drogą internetową z pomocą kogoś z rodziny. (…) Trzecia metoda rejestracji dla seniorów na szczepienia to wysłanie przez telefon komórkowy SMS-a o treści: SZCZEPIMY SIĘ na numer: 664 908 556. Po wysłaniu wiadomości oddzwoni konsultant i jeżeli będzie wolny termin, to na dany termin zainteresowany szczepieniem zostanie umówiony – podsumował wiceminister zdrowia.

Wiceszef resortu zdrowia odnosząc się do piątkowych problemów z połączeniem na specjalną infolinię ws. rejestracji na szczepienie dla osób po 70. roku życia, (które rozpoczęło się o 6.00 w piątek – 22 stycznia) zwrócił uwagę, że w pierwszej minucie było 300 tysięcy połączeń, a konsultantów na infolinii pracuje 2 tysiące, więc obsługa zainteresowanych nie była możliwa pod względem fizycznym. Z upływem czasu wszystko wróciło do normy i infolinia działa – dodał gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z udziałem Waldemara Kraski z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl