fot. Krystian Maj/KPRM

M. Morawiecki: Do końca sierpnia planujemy zaszczepić wszystkich chętnych

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił dziś na konferencji prasowej, że zadaniem rządu jest zwiększenie liczby szczepień do 10 mln miesięcznie. W realizacji tego celu ma pomóc m.in. większa ilość punktów, gdzie podawany będzie preparat przeciw COVID-19.

Premier wskazał, że zgodnie z obietnicą, dziś, tuż przed końcem pierwszego kwartału, wykonane zostaje 6-cio milionowe szczepienie.

Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień; do końca sierpnia planujemy zaszczepić wszystkich chętnych – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Postawiłem taki cel przed ministrami, ażeby miesięcznie można było wykonywać szczepienia w liczbie co najmniej 10 mln. Jeżeli tak będzie – a jestem przekonany, że tak będzie i to będzie zależne tylko od dostępności dawek, to w szybszy sposób niż do tej pory będziemy mogli skutecznie walczyć z COVID-19. To jest nasz cel, to jest nasze narodowe zadanie, to jest nasza solidarność. Od tego zależy skuteczne zwalczenie tej epidemii – mówił premier.

Szef KRPM Michał Dworczyk poinformował, że w kwietniu do Polski ma trafić 5 milinów szczepionek. Aby wykorzystać te preparaty, w II kwartale roku powstaną nowe punkty szczepień.

Minister zapowiedział, że w każdym powiecie, w którym jest szpital, będzie istniał punkt prowadzony przez samorząd. Możliwe będą też m.in. szczepienia w zakładach pracy.

– Wprowadzimy również punkty drive-thru oraz na pewnym etapie w II kwartale uruchomimy szczepienia w zakładach pracy. Jeżeli będzie pracodawca, który ma minimum 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje sobie zespół szczepienny oraz właściwe zabezpieczenie, otrzyma szczepionki i będzie mógł zabezpieczyć swoją firmę przed COVID-19. Ponadto uruchomimy punkty szczepień w aptekach. Oczywiście te POZ-y, które będą chciał uczestniczyć w programie, będą mogły nadal wykonywać szczepienia – informował minister.

Przypomniał też, że do tej pory na szczepienie zakwalifikować mógł tylko lekarz. Zaznaczył, że dzisiaj Sejm przyjął ostatecznie ustawę, która pozwala na o wiele szersze kwalifikacje.

Szef KPRM wyjaśnił, że po zmianie przepisów, kwalifikację na szczepienie będzie mógł przeprowadzić także m.in. stomatolog, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, farmaceuta czy student ostatniego roku studiów medycznych.

https://twitter.com/PremierRP/status/1376886801533636610

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl