fot. pixabay.com

Nie ma odpowiedzi premiera RP na apel KEP ws. łagodzenia obostrzeń epidemicznych w kościołach

Konferencja Episkopatu Polski wyraża zdziwienie i zaniepokojenie brakiem łagodzenia obostrzeń epidemicznych w kościołach. Przewodniczący Episkopatu, ks. abp Stanisław Gądecki, wystosował w tej sprawie list do premiera.Na razie nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów, by prośba została uwzględniona” – wskazał ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.

W związku ze spadkiem liczby zakażeń koronawirusem rząd wprowadza w kraju kolejne luzowania. Od jutra przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m2. Zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób.

Tymczasem rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak wskazuje, że zdziwienie biskupów budzi fakt, iż to łagodzenie obostrzeń nie dotyczy niestety kościołów i miejsc kultu. Jak zaznacza, wiele osób wierzących w Polsce w poczuciu pewnej niesprawiedliwości dopytuje o tę kwestię. [czytaj więcej]

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki wystosował 24 maja list do pana premiera Mateusza Morawieckiego w którym przedstawił między innymi prośbę o zmniejszenie aktualnie obowiązujących w kościołach limitów wiernych. W liście do Mateusza Morawieckiego przewodniczący KEP zaproponował zmniejszenie limitu do 6m2 na jedną osobę, ale na razie nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów by ta prośba została uwzględniona – powiedział ks. Leszek Gęsiak.

Przewodniczący episkopatu zaznacza też w liście, iż można odnieść wrażenie, że łagodzenie obostrzeń odbywa się w nierwónomiernym tempie.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj