fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda zaapelował do korpusu dyplomatycznego o zapewnienie najszerszego dostępu do szczepionek przeciw COVID-19

Prezydent Andrzej Duda w orędziu do korpusu dyplomatycznego zaapelował o najszerszy, tani i łatwy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19 dla każdej społeczności. W tym roku z powodu pandemii przesłanie zostało skierowane w formie nagrania wideo, a nie wygłoszone podczas spotkania noworocznego prezydenta z szefami misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce.

W tegorocznym orędziu prezydent Polski nakreślił trzy wyzwania, które mogą zostać podjęte przez wszystkich uczestników relacji międzynarodowych. Jako pierwsze wymienił podjęcie wspólnych działań zapobiegających pogłębianiu globalnego podziału na biednych i bogatych.

– Istnieje poważne ryzyko, że pandemia, a przede wszystkim jej skutki ekonomiczne, zniweczą dotychczasowe osiągnięcia na rzecz budowy sprawiedliwości społecznej w ujęciu międzypaństwowym. W związku z tym zadaniem nie cierpiącym zwłoki jest kwestia zapewnienia jak najszerszego dostępu do szczepionek przeciw COVID-19. Apeluje, aby już powstałe szczepionki, a także te będące w fazie testów, stały się dobrem ogólnoludzkim z łatwym i tanim dostępem dla każdej społeczności. W sytuacji, gdy na jednej szali mamy ekonomiczny zysk, a na drugiej życie i zdrowie, wybór jest oczywisty – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wskazał też, że w obszarze funkcjonowania służby zdrowia jest duża przestrzeń do współdziałania. Chodzi o wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk w celu podniesienia poziomu sprawności poszczególnych krajowych służb zdrowia – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda mówił też o obszarze relacji międzynarodowych. Zapowiedział, że w drugiej kadencji chce kontynuować działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i poprzez współpracę dwustronną i w ramach Inicjatywy Trójmorza.

RIRM/TV Trwam News

drukuj