W Warszawie rozpocznie się dziś 378. Zebranie Plenarne KEP

Duszpasterstwo młodzieży i rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości 100 lat temu to główne tematy 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dwudniowe spotkanie w Warszawie rozpocznie się dziś w piątą rocznicę wyboru ks. kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową.

Księżą biskupi będą się dziś modlić za papieża Franciszka. Eucharystii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Pennacchio.

Pierwszego dnia zebrania plenarnego omówiona zostanie rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W programie spotkania przewidziano także inne tematy.

Kwestie duszpasterstwa rodzin przedstawi ks. bp Marek Solarczyk. Zostaną również wybrani reprezentanci na synod poświęcony młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania. Z Polski będzie trzech księży biskupów. Ponadto księża biskupi omówią sprawy dotyczące duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą. Wysłuchają relacji ks. abp. Wiktora Skworca z rzymskiego sympozjum na temat ekologii. Spotkanie to dotyczyło m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który będzie miała miejsce w Katowicach w grudniu bieżącego roku – mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

W trakcie zebrania planarnego księża biskupi dokonają wyborów do komisji, rad i zespołów Episkopatu. Odbędzie się również powtórny pochówek ks. abp. Stanisława Galla. Doczesne szczątki pierwszego biskupa polowego Wojska Polskiego, które wydobyto w styczniu z grobowca na warszawskich Powązkach, zostaną złożone w podziemnej krypcie katedry polowej.

RIRM

drukuj