fot. Monika Bilska

Misja uczelni wyższych w obliczu współczesnych wyzwań. W WSKSiM zakończył się kongres „Katolicy a wychowanie”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Studium dedykowane było śp. ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu – wielkiemu przyjacielowi uczelni.

Ostatniego dnia kongresu prelegenci mówili o współczesnych wyzwaniach, jakie stoją przed szkolnictwem wyższym i nauką. Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podjął temat miejsca prawdy w nauce. Jak podkreślał, trzeba koniecznie wrócić do klasycznej definicji prawdy, która pomaga nie tylko odróżnić prawdę od fałszu, ale również dobro od zła. Pomaga wreszcie odróżnić rzecz od osoby.

– To jest właśnie nasz cel – odzyskać rozumienie prawdy jako prawdy oraz odzyskać naukę jako dziedzinę kultury, która broni i buduje człowieka – akcentował prof. dr hab. Piotr Jaroszyński.

Do głoszenia prawdy zarówno o Bogu, jak i o człowieku wezwane są w sposób szczególny katolickie uczelnie, które nie tylko kształcą, ale również wychowują – zaznaczyła prof. Pilar Romero z Uniwersytetu św. Tomasza w Manili na Filipinach.

– Poprzez nauczanie uniwersytety katolickie przekazują dziedzictwo kulturowe poprzednich pokoleń. Rozwijają nie tylko intelektualne zdolności studentów, ale także kształtują ich umiejętność właściwego osądu – powiedziała prof. Pilar Romero.

Z kolei o roli uniwersytetów w promowaniu ludzkiego i etycznego przywództwa mówiła prof. Alinah Kelo Segobye z Uniwersytetu w Namibii.

– Już w czasie wczesnej edukacji nauczyciele wpływają na wyniki behawioralne uczniów w taki sposób, aby do czasu ukończenia szkoły na poziomie wyższym posiadali oni istotne wartości, umiejętności pozwalające im zarządzać i przewodzić w różnych sytuacjach – wskazywała prof. Alinah Kelo Segobye.

Tegoroczny kongres jest szczególny. Wydarzenie zostało poświęcone wielkiemu promotorowi idei uniwersytetów na całym świecie oraz wielkiemu przyjacielowi WSKSiM w Toruniu – śp. ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu.

– Zawsze nas inspirował i podczas ostatniego pobytu wyraźnie mówił, że musimy stać się uniwersytetem. Ten testament jest bardzo zobowiązujący dla naszego środowiska naukowego WSKSiM – wskazał o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor uczelni.

O wielkiej otwartości i życzliwości dla studentów z Torunia mówił również o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja.

– Za każdym razem, kiedy jechaliśmy do Rzymu, był prefektem, jeden telefon: „Kiedy przychodzicie?”. To on pomagał nam przygotowywać wszystkie kongresy, proponował prelegentów z całego świata. Bardzo byliśmy zżyci – wspominał redemptorysta.

Wyrazy wdzięczności za poświęcenie obrad śp. ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu popłynęły od jego siostrzenicy – dr Małgorzaty Frysztak.

– Chciałabym w imieniu rodziny wyrazić wdzięczność i radość, że środowisko akademickie, którego był członkiem, na rzecz którego pracował z entuzjazmem i pasją, ale też z dużym poświęceniem, oddaniem, nie licząc własnego wysiłku i czasu, właśnie w taki sposób odwzajemnia jego pracę, zaangażowanie i absolutną życzliwość – powiedziała siostrzenica śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego.

TV Trwam News

drukuj