fot. flickr.com

Obserwatorium: Rosjanie wznowili naloty na prowincję Idlib w północnej Syrii

Rosyjskie lotnictwo po 22-dniowej przerwie wznowiło naloty na kontrolowaną przez rebeliantów prowincję Idlib, w północno-zachodniej Syrii – poinformowało dzisiaj Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jak podkreśla ta organizacja pozarządowa (NGO), przez ostatnie tygodnie naloty na Idlib oraz ostrzały przeprowadzało wojsko syryjskie.

Rosyjskie siły, wraz z irańskimi, wspierają wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada, które obecnie przygotowują się do zbrojnej ofensywy na Idlib, będący ostatnią dużą enklawą rebeliantów w Syrii.

Przed tą ofensywą w poniedziałek ostrzegł Syrię, Iran i Rosję prezydent USA Donald Trump, który podkreślał, że mogą w niej „zginąć setki tysięcy ludzi”.

„Rosjanie i Irańczycy popełnią poważny <<błąd humanitarny>>, jeśli wezmą udział w tej potencjalnej ludzkiej tragedii” – napisał na Twitterze Donald Trump i zaapelował do Baszara el-Asada, by do tego „nie dopuścił”.

W czwartek do Syrii i Rosji zwróciło się ONZ, apelując o wstrzymanie przygotowań do szturmu na Idlib i poszukiwanie innych rozwiązań.

Wojska Baszara el-Asada zwróciły się w kierunku tej enklawy po odbiciu, przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych, rebelianckich terytoriów na południu kraju. Wielu bojowników z tych regionów, w tym ze Wschodniej Ghuty, skierowano właśnie do Idlibu.

PAP/RIRM

drukuj