Trzy lata od nielegalnego referendum na Krymie

Mijają trzy lata od nielegalnego referendum na Krymie, które dało początek aneksji ukraińskiego półwyspu przez Rosję.

Kijów wielokrotnie apelował do Rosji o zwrot Krymu. Moskwa uważa jednak, że jest to jej terytorium.

Eksperci wskazują, że niemożliwe jest rozwiązanie konfliktu na linii Kijów – Moskwa bez wspólnej polityki międzynarodowej w ramach m.in. struktur NATO. Dr Dariusz Kucharski, historyk zwrócił uwagę, że poprzedni prezydent USA Barack Obama nie potrafił podjąć tego tematu w sposób zdecydowany.

To było zresztą widoczne w tym, iż tak naprawdę embarga, wszelkie akcję polityczno-gospodarcze, w rzeczywistości nie dawały pełnego wymiaru retorsji wobec Federacji Rosyjskiej za podejmowane militarne działania w Europie. Dzisiaj i w najbliższym czasie nie widzę możliwości rozwiązania tego konfliktu bez wspólnej polityki międzynarodowej w ramach chociażby struktury NATO. Być może pod nową administracją Donalda Trumpa coś tutaj zostanie zmienione – podkreślił dr Dariusz Kucharski.

Półwysep Krymski jest ternem spornym od wielu lat. W okresie Rosji sowieckiej został on przekazany Ukraińskiej Socjalistycznej Republice. W wyniku rozpadu Związku Sowieckiego terytorium weszło w skład Ukrainy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl