fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rząd chce znieść obowiązek meldunkowy

Rząd chce znieść obowiązek meldunkowy od początku przyszłego roku. Międzyresortowy zespół, który badał tę kwestię zaleca pozostanie przy obecnych rozwiązaniach. Ostrzega, że zmiana może grozić paraliżem państwa.

Do dokumentu zespołu dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”. Wynika z niego, że po likwidacji obowiązku meldunkowego mogą pojawić się problemy z organizacją wyborów, zarządzaniem kryzysowym oraz realizowaniem przez służby zadań kryminalnych. Co więcej, na całą operację brakuje pieniędzy i czasu.

Poseł Jerzy Polaczek, wiceszef sejmowej  komisji spraw wewnętrznych, przypomina, że cały system rejestrów państwowych w istotnej części opiera się na miejscu zameldowania obywatela.

– Zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 roku przy tym rządzie, może wysadzić system obiegu różnego rodzaju dokumentów oraz ich przetwarzania w całym systemie rejestrów. Dotyczy to dowodów osobistych, paszportów, ewidencji osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, a także cudzoziemców, którzy przebywając na terenie naszego kraju mogą tworzyć fikcyjne miejsca zamieszkania – powiedział poseł Jerzy Polaczek.

Zniesienie obowiązku meldunkowego zapowiadał jeszcze w 2007 roku premier Donald Tusk.

RIRM

drukuj