20 mld zł za obietnice Tuska

20 miliardów złotych mogą kosztować budżet państwa obietnice premiera Donalda Tuska. Tak wysoką kwotę podał jeden z ekspertów Centrum im. Adama Smitha.

Tak niedawno Donald Tusk zapowiadał wprowadzenie finansowania z podatków podręczników dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Mówił też o skróceniu kolejek do lekarzy. Rząd zapowiada również budowę 20 tysięcy mieszkań na wynajem, poprawę sytuacji w leczeniu onkologicznym oraz walkę z bezrobociem.

Ekonomista dr Marian Szołucha wskazuje jednak, że większość zapowiedzi premiera i jego ministrów ds. ekonomicznych można włożyć między bajki.

– Koalicja PO i PSL, rządzi krajem od ponad sześciu lat. Zdecydowanej większości swoich zapowiedzi – jeśli chodzi o gospodarkę, ale też i inne sfery życia – nie zrealizowała. Było nawet kilka exposé wygłaszanych przez Donalda Tuska w Sejmie, nie tylko na początku pierwszej i drugiej kadencji, ale też w trakcie tychże kadencji. Te ostatnie konferencje prasowe były czymś w rodzaju kolejnych exposé. One wpisują się w ten mechanizm działania rządu, to znaczy w przywiązywanie znacznie większej wagi do marketingu politycznego, do PR, którego skrót tym razem rozwinąć wypadałoby bardziej jako po prostu „propaganda” – mówi dr Szołucha.

Ekonomista wskazuje też, że za darmowe podręczniki dla uczniów szkół podstawowych, które zapowiadał premier zapłacimy my wszyscy.

– Słowo „darmowe” należałoby tutaj wziąć w zdecydowany wytłuszczony cudzysłów, bo te podręczniki nie będą z punktu widzenia obywateli darmowe. Najpierw rząd ściągnie od nas pieniądze w postaci podatków, później wyłoni w drodze konkursu czy też przetargu jakąś firmę, która Ministerstwu Edukacji Narodowej dostarczy pewien zasób tychże książek, a następnie urzędnicy rozdysponują je pomiędzy obywateli, a więc dodatkowo będzie potrzeba zatrudnienia kolejnych dziesiątek, może setek urzędników, którzy zajmą się tym problemem. Tak naprawdę te podręczniki z punktu widzenia naszych kieszeni, będą droższe niż są dotychczas – zwraca uwagę dr Marian Szołucha.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl