Rząd chce zwiększyć środki na służbę zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce wzrostu finansowania służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB. Szef Resortu Konstanty Radziwiłł podczas Szczytu Zdrowie 2016 mówił o potrzebie podjęcia planu, który zbliży Polskę do takiego celu.

Minister wyjaśnił, że powstaje w tej sprawie propozycja dla rządu w postaci ustawy. Na razie nie wiadomo kiedy uda się wprowadzić taki poziom finansowania.

Szef resortu przypomniał, że jego celem jest odejście od systemu ubezpieczeniowego w służbie zdrowia i doprowadzenie do „systemu uprawnień”.

Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, mówi, że Polacy oczekują  rządowych działań polepszających stan służby zdrowia.

– Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, odkąd objął resort, mówił o tym, że stopniowo trzeba będzie zwiększać pieniądze przeznaczone na ochronę zdrowia w Polsce. Nie da się tego zrobić od razu, a niestety faktem jest, że na tle innych krajów, chociażby europejskich, odstajemy. Wystarczy porównać finansowanie służby zdrowia w Czechach i Polsce. Wielkość PKB przeznaczanego na służbę zdrowia w obu państwach jest nieporównywalna. Faktycznie, trzeba stopniowo zmierzać do tego, żeby pieniądze przeznaczane na zdrowie były większe – wyjaśnia Joanna Kopcińska.

Minister Radziwiłł tłumaczył, że w przestawionym modelu ochrona zdrowia byłaby finansowana z państwowego funduszu celowego. Środki w nim zabezpieczone nie będą przeznaczane na inne potrzeby.

Co więcej, szef resortu chce również doprowadzić do powstania ustawy o POZ.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl