NRL: pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą być niezgodne z konstytucją

Pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą być niezgodne z konstytucją – wynika z raportu prawników przygotowanego na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej.

W dokumencie wskazano m.in. na dyskryminację pacjentów nieonkologicznych i różnicowanie uprawnień lekarzy do diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz ocenił, że pakiet kolejkowy i onkologiczny to eksperyment „niebywały w skali świata”, wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu.

Uważamy, że eksperyment nie powinien być monitorowany przez tych, którzy ten eksperyment wprowadzają, ale przez instytucję niezależną. Dlatego, Naczelna Rada Lekarska zdecydowała, żeby ten eksperyment – pod względem prawnym – powierzyć jego ocenę zupełnie niezależnej instytucji, jaką jest kancelaria prawna niezależna od samorządu, lekarzy, pacjentów i ministra zdrowia – tłumaczy dr Maciej Hamankiewicz.

Maciej Hamankiewicz zaznaczył, że raport prawników potwierdził obawy samorządu lekarskiego dotyczące pakietów i będzie podstawą do złożenia przez NRL wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ich zgodności z ustawą zasadniczą.

Raport ma być przekazany premier Ewie Kopacz, a także Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

RIRM

drukuj