fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło styczniową listę leków refundowanych

Nowości z obszaru leczenia psychiatrii oraz cukrzycy – w Ministerstwie Zdrowia zaprezentowano styczniową listę leków refundowanych. Na przyszły tydzień zapowiedziano ogłoszenie listy obejmującej leki onkologiczne.

Projekt styczniowej listy leków refundowanych przewiduje wprowadzenie wielu nowych leków zarówno w programach lekowych, jak i na liście aptecznej. Na liście znalazło się sporo nowości m.in. z obszaru psychiatrii i dla pacjentów z cukrzycą. Ponadto poszerzono dostęp do leczenia o nowe wskazania m.in. dla chorych na ciężką astmę alergiczną czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Dodatkowo na liście aptecznej będą dostępne nowe leki pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Chodzi o Depratal oraz Brintellix. Na liście aptecznej znajdzie się również Trevicta, stanowiąca nową postać leku z tą substancją czynną, o przedłużonym uwalnianiu, która będzie dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii.

– Kolejnym takim obszarem jest grupa, która z jednej strony ma ciężką astmę, a z drugiej strony pokrzywkę. To jest grupa docelowa dzieci od 6 do 11 roku życia. Wcześniej ten lek, mówimy tutaj o omalizumab, który był refundowany dla osób powyżej 12 roku życia, a wiemy, że to u dzieci ta pokrzywka często występuje, jest to leczenie przeciwciałem, ale również dla pacjentów z wirusowymi zapaleniami wątroby – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzenie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl