fot. PAP/Mateusz Marek

Luzowanie restrykcji w części województw

Od dziś obowiązuje regionalizacja obostrzeń. Dotychczasowe restrykcje utrzymane zostaną w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, a w pozostałych 11 rząd luzuje ograniczenia w gospodarce.

W 11 województwach dzieci z klas 1-3 wracają do szkół, ale na razie odbywać się to będzie w trybie hybrydowym.

– W tych województwach, również od dzisiaj, przywracamy funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych – wskazał szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski zapowiedział, że dalszy plan odchodzenia od obostrzeń poznamy w tym tygodniu, najprawdopodobniej w środę.

– Będzie dotyczył różnych branż gospodarki, bo przewidujemy, że sytuacja w poszczególnych województwach będzie się poprawiała i dlatego przedstawimy plan postępowania na okres całego maja – powiedział minister zdrowia.

Chodzi przede wszystkim o branże gastronomiczną czy hotelarską. Dotychczasowe zapowiedzi rządu wskazują, że hotele będą zamknięte na majówkę. Restauracje z kolei wciąż sprzedają tylko na wynos. Szansą może być dla nich zgoda na otwarcie ogródków. W tym tygodniu zapadanie decyzja co do organizacji komunii, wesel i innych uroczystości rodzinnych. Jednak, jak zapowiedział minister, luzowanie obostrzeń będzie odbywać się w określonej kolejności.

– Oczywiście sport uprawiany na otwartym powietrzu, ale też na obiektach sportowych będzie na pewno jednym z priorytetów. Po weekendzie majowym najprawdopodobniej otworzymy instytucje kultury, bo to jest miejsce, które wydaje się bezpieczne – podsumował Adam Niedzielski.

Także w najbliższych dniach ma być ogłoszona decyzja co do noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

TV Trwam News

drukuj