fot. pixabay.com

Rząd zapowiada zwiększenie nakładu na służbę zdrowia w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład zakłada szereg zmian w służbie zdrowia. Liczniejsza kadra medyczna, nowe instytucje nadzorujące oraz koniec z limitami do specjalistów – to rozwiązania, na które rząd przeznaczy rekordowe środki finansowe.

Polski Ład to między innymi nowe finansowanie systemu ochrony zdrowia. Rząd przeznaczy na jego działanie 7 procent PKB.

– W służbie zdrowia będziemy robili wszystko, żeby jej dostępność, jej nowoczesność była w zauważalny sposób inna, lepsza – zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększanie nakładów na zdrowie popiera poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

– Propozycja 7 proc. jest bardzo dobra, ale proszę zwrócić uwagę, że to jest dopiero w 2027 roku, a podatki mamy płacić już od przyszłego roku – zauważa poseł Dariusz Joński.

Według rządowych zapowiedzi próg 6 procent PKB na zdrowie osiągniemy dopiero za dwa lata.

– Już mamy kryzys w ochronie zdrowia. Potrzebujemy tych środków już teraz – podkreśla poseł Lewicy Marcelina Zawisza.

Pada pytanie, dlaczego służba zdrowia zostanie dofinansowana dopiero za kilka lat, skoro już od przyszłego roku każdy Polak zapłaci wyższą składkę zdrowotną, bo nie będzie odliczana od podatku.

– Być może tempo wzrostu będzie jeszcze większe, natomiast docelowo najpóźniej w roku 2027 ma to być 7 proc. PKB – mówi przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos.

Możliwe są podwyżki dla medyków. Tu zarówno opozycja, jak i rząd mówią jednym głosem.

– Polska ochrona zdrowia, szczególnie szpitale powiatowe, potrzebują wsparcia, dużego zastrzyku nie tylko na inwestycje, ale przede wszystkim na wsparcie personelu, na wsparcie medyków – wskazuje poseł Urszula Pasławska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Same podwyżki wynagrodzeń dla personelu medycznego nie wystarczą, by usprawnić system. Finansowanie jest ważne, ale muszą za nim pójść odpowiednie zmiany – zaznacza prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, dr n. med. Paweł Wróblewski.

– Bez zmian organizacyjnych, polegających głównie na tym, że powinniśmy zreformować nasze szpitalnictwo, postarać się o zwiększenie liczebności kadry medycznej, bez tych zmian same pieniądze nie pomogą – mówi dr n. med. Paweł Wrólewski.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiada zwiększenie liczby lekarzy specjalistów oraz powołanie trzech instytucji: Funduszu Modernizacji Szpitali, Funduszu Medycznego oraz Agencji Rozwoju Szpitali.

– To będą nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizację, badania, koncentrując się szczególnie na onkologii; mają – mówię o Agencji Rozwoju Szpitali – porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje, przeprowadzać odpowiednie restrukturyzacje, jeśli będą potrzebne – informuje wicepremier Jarosław Kaczyński.

Nowe instytucje to – jak mówią posłowie Konfederacji – dalsza biurokratyzacja służby zdrowia.

– Nie jestem pewien, czy nie jest to przypadkiem kolejny twór, który ma raczej służyć temu, by tworzyć nowe stołki po prostu dla „kolesi” – zwraca uwagę poseł Michał Urbaniak.

Limity przyjęć do specjalistów zostaną zniesione, co – według rządu – skróci kolejki. Ale tutaj potrzeba dalej idących zmian – podkreśla ekspert ds. zdrowia z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Maria Libura.

– Tak naprawdę bramką do lekarza specjalisty pozostaje skierowanie. To jest rzecz, której zabrakło w projekcie. (…) Bez wzmocnienia fundamentu systemu, jakim jest lekarz rodzinny, bardzo trudno będzie zracjonalizować pozostałe jego elementy – wskazuje Maria Libura z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Uruchomione zostaną powszechne badania profilaktyczne dla osób powyżej 40. roku życia. W nagłych przypadkach służba zdrowia działać ma na trzech poziomach.

– Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie, jeśli jest taka potrzeba albo jeżeli od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją, karetka pogotowia – mówi wicepremier Jarosław Kaczyński.

Rząd chce także uchwalić ustawę o jakości o ochronie zdrowia i uruchomić fundusz odszkodowawczy dla pacjentów poszkodowanych w wyniku błędów lekarskich. W środę projektami ustaw zdrowotnych zajmie się rząd.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl