fot. flickr.com

Wojska USA, Korei Płd. i Japonii będą wspólnie ćwiczyły na Alasce

Korea Płd. po raz pierwszy od trzech lat weźmie w czerwcu udział w dorocznych międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Red Flag-Alaska pod przewodnictwem USA, wspólnie z Japonią i innymi krajami – ogłosiły we wtorek południowokoreańskie siły lotnicze.

Ćwiczenia z udziałem około 1,5 tys. osób i 100 samolotów odbędą się na Alasce w dniach 10-25 czerwca. Lotnictwo Korei Płd. zamierza wysłać swoje myśliwce typu F-15K, samoloty towarowe i dziesiątki żołnierzy.

Z wcześniejszych zapowiedzi strony amerykańskiej wynika, że w manewrach będą uczestniczyły również Siły Samoobrony Japonii, czyli de facto siły zbrojne tego kraju. Ćwiczenia mają umożliwić sojuszniczym wojskom wymianę taktyki, technik i procedur, poprawiając jednocześnie zdolność do współpracy.

Red Flag-Alaska 21-2 będą pierwszymi dużymi wspólnymi ćwiczeniami z udziałem USA, Korei Płd. i Japonii, odkąd prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden. Nawoływał on do usprawnienia współpracy wojskowej pomiędzy Seulem a Tokio w obliczu zagrożenia ze strony Korei Płn. i rosnącej asertywności Chin.

Relacje pomiędzy Koreą Płd. a Japonią pozostają napięte w związku ze sporem historycznym o odszkodowania dla ofiar wykorzystywania seksualnego i osób zmuszanych do pracy podczas II wojny światowej w czasie japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego. Seul protestuje też przeciwko ogłoszonej przez Tokio decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl