Japonia: Co najmniej 16 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na Hokkaido

Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,7, które w czwartek nad ranem nawiedziło południową część japońskiej wyspy Hokkaido – poinformowała telewizja publiczna NHK. Ok.30 osób uznaje się za zaginione, ponad 300 jest rannych.

Ekipy ratownicze wspomagane przez psy tropiące odnalazły dzisiaj pod zwałami ziemi, mułu i zrujnowanych domów zwłoki dalszych ofiar kataklizmu. liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 16.

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował, że zdołano przywrócić dopływ prądu elektrycznego do niemal połowy z 3 mln gospodarstw domowych.

„Prognozy przewidują opady deszczu, które mogą spowodować dalsze lawiny ziemne. Zachowajcie wyjątkową ostrożność” – ostrzegł.

W wyniku ogólnej awarii sieci energetycznych 2,95 mln osób zostało pozbawionych prądu. Awarii uległy również sieci wodne, kanalizacyjne itp. Mocno zakłócony został transport zarówno lądowy, jak i powietrzny. Zamknięte jest międzynarodowe lotnisko w Sapporo, na razie odwołano ponad 200 lotów.

Japońska agencja pogodowa ostrzega przed wstrząsami wtórnymi, które mogą nastąpić 2-3 dni po głównym trzęsieniu.

Była to druga w tym tygodniu katastrofa żywiołowa w Japonii. We wtorek w południowo-zachodnią część kraju uderzył tajfun Jebi, najpotężniejszy w tym rejonie od 25 lat. Tajfun zabił 11 osób, a ponad 600 zostało rannych. Tam także doszło do ogromnej awarii prądu, a zniszczeniu uległy setki domów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl