fot. PAP/Tomasz Gzell

D. Tusk: Przywódcy krajów UE przejęci dylematem, jak zatrzymać Polskę w UE

Moi wczorajsi rozmówcy: przewodnicząca Komisji oraz przywódcy Austrii, Chorwacji, Irlandii, Grecji, Niemiec, Słowenii, Słowacji są bardzo przejęci dylematem, jak zatrzymać Polskę w Unii, jak ochronić praworządność i równocześnie odblokować środki – napisał na Twitterze Donald Tusk, lider PO i szef EPP.

„PiS stał się problemem całej UE” dodał.

W drugim tweecie Donald Tusk napisał: W tym czasie premier Mateusz Morawiecki spotyka się w Brukseli z proputinowską i eurosceptyczną liderką skrajnej Prawicy Marine le Pen.

W czwartek krótko przed północą zakończył się pierwszy dzień dwudniowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli. Szefowie państw i rządów rozmawiali o wzroście cen energii, kwestiach związanych z praworządnością i handlem.

W trwającej ok. 2 godzin dyskusji o praworządności i wyroku polskiego TK większość przywódców wypowiadała się w duchu koncyliacyjnym, w tym przywódcy Niemiec, Francji i Włoch. Pojawiły się jednak też krytyczne głosy wobec Polski i wyroku TK, w tym najostrzejszy premiera Holandii – przekazały źródła unijne.

 

PAP

drukuj