fot. PAP/EPA

UE: W Brukseli rozpoczął się drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej

Dziś rano w Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu Unii Europejskiej. Obrady będą poświęcone migracji. Uczestnicy zajmą się też cyfrową transformacją Europy, w tym bezpieczeństwem cybernetycznym.

W czwartek liderzy 27 państw UE dyskutowali o cenach energii, pandemii COVID-19, migracji, handlu międzynarodowym, praworządności i cyfryzacji.

Wczoraj unijni przywódcy uzgodnili konkluzje szczytu w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i prądu oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).

„Rada Europejska zwraca się do Komisji Europejskiej o zbadanie funkcjonowania rynku gazu i energii elektrycznej, jak również unijnego rynku ETS. (…) Następnie, Komisja oceni, czy pewne zachowania handlowe wymagają działań regulacyjnych” – czytamy we fragmencie konkluzji ze szczytu.

Oprócz tego uczestnicy szczytu wezwali państwa członkowskie i KE do podjęcia działań, które przyniosą ulgę gospodarstwom domowym najbardziej zagrożonym wzrostem cen energii oraz europejskim przedsiębiorstwom, z uwzględnieniem sytuacji w każdym z państw członkowskich.

Unijni przywódcy chcą również, by Komisja i Rada UE opracowały szereg środków, które przyczynią się do zagwarantowania w średnim okresie przystępnych cen energii dla europejskich konsumentów i firm, wzmocnią odporność systemu i rynku energetycznego, zagwarantują bezpieczeństwo dostaw i będą wspierać transformację energetyczną.

PAP

drukuj