Min. Czaputowicz: Tylko USA mogą zagwarantować bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Tylko Stany Zjednoczone mogą zagwarantować bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział w środę w Brukseli przed szczytem NATO minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił konieczność utrzymania jedności transatlantyckiej.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczy w panelu dyskusyjnym wraz z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen oraz szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu; odbywa się on przy okazji spotkania przywódców państw NATO.

Polski minister zaznaczył, że Sojusz Północnoatlantycki jest obecnie w fazie transformacji, dostosowuje się do nowych zagrożeń. Szef MSZ zwrócił uwagę, że percepcja tych zagrożeń jest inna w krajach takich jak Polska, kraje bałtyckie czy Gruzja, która nie jest członkiem NATO. Podkreślił, że z punktu widzenia Europy Środkowo-Wschodniej głównym zagrożeniem jest „agresywna polityka Rosji”.

Minister Czaputowicz mówił również o konieczności utrzymania jedności transatlantyckiej.

„Tylko Stany Zjednoczone mogą zagwarantować bezpieczeństwo krajom takim jak Polska, krajom na wschodniej flance” – powiedział szef MSZ.

Dodał, że Polska jest za współpracą z UE w kwestiach bezpieczeństwa, szczególnie jeśli chodzi o wyzwania na południu kontynentu.

PAP/RIRM

drukuj