fot. PAP/EPA

Szef MSZ Węgier: Nie będziemy wspierać integracji Ukrainy z NATO i UE dopóki zagrożone będą węgierskie szkoły na Zakarpaciu

Węgry w żadnym wypadku nie będą wspierać transatlantyckiej i europejskiej integracji Ukrainy dopóki zagrożone będą węgierskie szkoły na Zakarpaciu – wskazał minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Peter Szijjarto.

„Podczas gdy 1300 szkół i przedszkoli na Węgrzech przyjmuje dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy, 99 węgierskich szkół podstawowych i średnich na Ukrainie jest zagrożonych zamknięciem z powodu ukraińskiego prawa oświatowego” – stwierdził polityk, który spotkał się w USA z Ilze Brands Kehris, zastępczynią sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka.

Peter Szijjarto napisał, że „od 2015 roku Ukraina przyjęła szereg ustaw, które stopniowo naruszały i ograniczały prawa mniejszości związane z używaniem języków ojczystych”.

„Przez ostatnie osiem lat otrzymywaliśmy od władz Ukrainy obietnice, że rozwiążą ten problem, ale w rzeczywistości nie zrobiły nic” – dodał.

Węgry przez lata blokowały z tego powodu zwołanie na szczeblu ministerialnym posiedzenia Komisji NATO-Ukraina. Jednak po ostatnim spotkaniu Szijjarto z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że wbrew stanowisku Węgier Stoltenberg zdecydował o zwołaniu Komisji na początku kwietnia.

W kwestii europejskiej integracji Ukrainy przedstawiciele rządu w Budapeszcie opowiadali się dotychczas za przyspieszeniem procesu przyjęcia tego państwa do UE i nadanie Ukrainie statusu państwa-kandydata.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl