fot. https://pixabay.com/

ONZ: głód dotyka około 350 milionów ludzi na świecie

Na świecie blisko 350 milionów ludzi cierpi głód, w tym 150 milionów to dzieci. Tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według ONZ jednym z narzędzi do walki z tym zjawiskiem jest m.in. fundowanie posiłków w szkołach.

Światowy Program Żywnościowy ONZ opublikował raport, z którego wynika, że prawie 350 mln ludzi głoduje lub jest niedożywionych. Choć te liczby mogą szokować, zwłaszcza gdy mowa o dzieciach, to wiele wskazuje na to, że są to niepełne szacunki. Głód, zwłaszcza w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, zwiększa rosyjska agresja na Ukrainie i zerwane przez to łańcuchy dostaw żywności. Ukraina określana jest spichlerzem zbożowym.

Zjawisko głodu pogłębiają też warunki pogodowe, np. susza. To wszystko przekłada się na ceny żywności – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W Egipcie kilkakrotnie podrożał chleb. Przeciętnego Egipcjanina już na niego nie stać, bo na skutek różnych blokad i wojny na Ukrainie został zakłócony łańcuch dostaw. Podobna sytuacja ma miejsce w wielu krajach afrykańskich. Poprzez wojny tworzy się taki klimat, że ludzie biedni są jeszcze biedniejsi. Prosimy, żeby ułatwić tym ludziom dostęp do żywności, bo jeśli my im na miejscu nie pomożemy, to musimy liczyć się z tym, że ci ludzie, narażając swoje życie, będą chcieli dostać się do lepszego świata, czyli do Europy – zauważył ks. prof. Waldemar Cisło.

Przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie niedawno odwiedził Liban, który jest dotknięty wielkim kryzysem gospodarczy. Wielu ludzi czeka tam na poprawę pogody, by trafić na Białoruś, a potem do krajów Europy Zachodniej. Jeśli nie otrzymają pomocy u siebie w kraju, będą w ten sposób szukać lepszego życia.

Dokument ONZ wskazuje, że jednym z najważniejszych elementów walki z głodem są m.in. darmowe lub subsydiowane posiłki w szkołach. 75 krajów z inicjatywy Programu Żywnościowego ONZ podpisało porozumienie, które ma zapewnić obiady w szkołach wszystkim uczniom na całym świecie do 2030 roku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl