fot. PAP/EPA

Unijny szczyt w Brukseli

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie jest głównym tematem rozpoczętego dziś szczytu unijnych przywódców w Brukseli. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, który – na prośbę Kijowa – podniósł temat porywanych przez Rosję ukraińskich dzieci. Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie przebywał poza stolicą.

Prezydent Wołodymyr Zełenski przebywał w Chersoniu, gdzie rozmawiał z mieszkańcami.

 – Najważniejsze pytanie: kiedy zwycięstwo? – pytała mieszkanka Chersonia.

 – Będzie zwycięstwo – odpowiedział Wołodymyr Zełenski.

 – Będzie zwycięstwo, jesteśmy tego pewni. Niech to będzie wkrótce – dodała mieszkanka Chersonia. 

 Zadeklarował, że wszystko, co zostało zniszczone w wyniku rosyjskiej napaści zostanie odbudowane. Wojska rosyjskie – tylko w środę – zaatakowały Bachmut ponad 220 razy. Miasto pozostaje epicentrum wojny. Tymczasem zakończyła się akcja poszukiwawczo-ratunkowa po wczorajszym ostrzale bloku mieszkalnego w Zaporożu. Zginęła jedna osoba, a ponad 30 jest rannych. Ratownicy wyciągnęli spod gruzów sześć osób.

– Wszędzie tam, gdzie dotarło rosyjskie zło widać, że terrorystów nie zatrzyma nic innego, jak tylko nasze zwycięstwo – podkreślił prezydent Ukrainy.

 Trwająca agresja przeciwko Ukrainie jest tematem numer jeden na odbywającym się szczycie z udziałem unijnych przywódców. Polska – na prośbę Kijowa – podniosła temat porywanych przez Rosję ukraińskich dzieci.

– Tutaj Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że Polska może być najlepszym partnerem w podniesieniu tego tematu na forum międzynarodowym – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że nasz kraj będzie zabiegać o dodatkowe 240 milionów euro z funduszy unijnych na refinansowanie zakupów wojskowych dla Ukrainy.

Z tego funduszu Polska otrzymała już około 200 mln złotych na refinansowanie zakupów zbrojeniowych na rzecz walczącej Ukrainy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Ponadto przywódcy krajów Unii Europejskiej rozmawiają o sankcjach przeciwko Rosji. Premier Estonii wskazała, że nie należy ich osłabiać, zwłaszcza gdy dochodzi do tak wielu prób omijania przez Rosję sankcji.

– Możemy omówić następny pakiet sankcji, ale myślę, że ważniejsze jest zlikwidowanie luk prawnych – wskazała premier Estonii, Kaja Kallas.

Tymczasem przebywający w Polsce następca brytyjskiego tronu, książę William, spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów była pomoc humanitarna dla Ukrainy. Książe William podziękował polskiemu prezydentowi za wsparcie, jakiego Polska udziela.

„Składam podziękowania na ręce @AndrzejDuda za nieustającą hojność i gościnność Polaków” – napisał na Twitterze Książe William. 

w środę Książę William, razem z szefem MON-u, Mariuszem Błaszczakiem, odwiedził stacjonujących w Rzeszowie żołnierzy brytyjskich sił zbrojnych. W Polsce przebywa około 400 żołnierzy brytyjskich, większość właśnie na południowym wschodzie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl