fot. PAP/EPA

Rosjanie ponownie ostrzelali ukraińskie miasta

Rosja kontynuuje ostrzał Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski prosi Amerykanów o pomoc we wzmocnieniu obrony powietrznej. Bukaresztańska Dziewiątka, w której jest Polska, wsparta przez Czarnogórę i Macedonię Północną, wydała oświadczenie, w którym potępiła rosyjskie zbrodnie.

Śpiących mieszkańców Kijowa ponownie obudziły we wtorek alarmy bombowe. Putin chce przestraszyć Ukraińców. Odebrać im wszystko: niepodległość, suwerenność, godność, życie, a nawet odwagę, która do tej pory pozwoliła skutecznie bronić kraju. Podczas gdy Ukraina opłakuje ofiary, niesie pomoc rannym i próbuje przywrócić normalną codzienność po terrorystycznych ostrzałach, resort obrony Rosji cynicznie podtrzymuje, że wszystkie wyznaczone cele zostały trafione.

Przeprowadzając ataki rakietowe na cywilów, śpiących w domach czy spieszących się do pracy, na dzieci chodzące do szkół, Rosja po raz kolejny udowodniła, że jest państwem terrorystycznym – tak o kolejnych rosyjskich zbrodniach mówił ambasador Ukrainy przy ONZ.

W nocy odbyła się nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Ogólnego. W jej trakcie Polska wzywała wszystkie państwa do głosu za potępieniem Rosji. Ten głos wzmocniło wtorkowe oświadczenie prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, wsparte przez przywódców Czarnogóry i Macedonii Północnej.

 „My, Prezydenci Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier potępiamy dokonane w ostatnim czasie przez Rosję masowe bombardowania miast Ukrainy, które w świetle prawa międzynarodowego stanowią zbrodnie wojenne” – czytamy w oświadczeniu.

Amerykanie tymczasem o sprzyjanie Moskwie oskarżają Arabię Saudyjską. Szef senackiej komisji spraw zagranicznych wskazał, że decyzja kraju o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej to sprzyjanie Putinowi. Zapowiedział zablokowanie współpracy wojskowej z Rijadem. Putin ma za to problem z Indiami, które wprost mówią, że na Ukrainie ginie ludność cywilna.

„Wzywamy do przerwania walk i szybkiego powrotu do działań dyplomatycznych i dialogu” – zaapelowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii.

Dziś nie da się wskazać, co musiałoby się wydarzyć, by Putin zaprzestał zbrodniczej wojny.

– Nie możesz mieć nadziei na stabilny i zdrowy pokój, dopóki w twoim sąsiedztwie istnieje niestabilna i szalona dyktatura – wyjaśnił Sergiy Kyslytsya, ambasador Ukrainy przy ONZ.

Gotowa zrzucić na zaatakowany kraj dziesiątki bomb w ciągu jednego dnia.

– Spośród 84 rosyjskich rakiet, które zostały wystrzelone na Ukrainę, 43 zostały zestrzelone. Z 24 dronów 13 zostało zestrzelonych –  powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Ukraina chce jeszcze bardziej wzmocnić swoją obronę powietrzną. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że to pilna potrzeba i cel numer jeden w relacjach z Amerykanami. Z Białego Domu płynie sygnał o gotowości do pomocy. We wtorek Kreml wystrzelił w stronę Ukrainy kolejne pociski. Mimo ostrzału, służby pracowały nad przywróceniem energii elektrycznej mieszkańcom. Internet obiegły zdjęcia zaciemnionego Lwowa. Po tym, jak na chwilę udało się przywrócić prąd, kolejny ostrzał znowu odciął część miasta od energii elektrycznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl