fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polska solidarna z niepodległą Ukrainą

Polska sprzeciwia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zapewnia Kijów o pełnym wsparciu. Rząd przygotowuje pomoc dla uchodźców ze Wschodu.

Z samego rana prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. O sytuacji na Ukrainie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, dowódcami sił zbrojnych i szefami służb specjalnych.

– Chcę zapewnić z całą stanowczością: stoimy przy Ukrainie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Rosja dokonała bezprawnego ataku na suwerenne i niepodległe państwo.

– Bezprecedensowy akt agresji, kolejne naruszenie przez Rosją prawa międzynarodowego. Mam nadzieję że agresja rosyjska zostanie przerwana – podkreślił Prezydent RP.

Polska domaga się daleko idących sankcji wobec Rosji. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podwyższył gotowość sił zbrojnych.

„Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych” – poinformował Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/mblaszczak/status/1496804129758453763

Żołnierze muszą pozostać w jednostkach wojskowych. Od poniedziałku obowiązuje w Polsce 3 stopień alarmowy ALFA-CRP – podkreślił pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

– To pozwoliło operatorom najważniejszych systemów przygotować się na zagrożenie, które się niestety zmaterializowało. Jeżeli nastąpiłoby jakieś zdarzenie, które miałoby wpływ na sytuację obywateli, to będziemy o tym niezwłocznie informować – zaakcentował Janusz Cieszyński.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli uchwałę w sprawie agresji Rosji na Ukrainę.

– Cofamy się do najmroczniejszych czasów XX wieku. Sejm RP stanowczo potępia zbrodniczą agresję. Wzywamy Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi do zaprzestania działań wojennych – podkreśliła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1496862520757616643

Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami z NATO i z Unii Europejskiej. Obecnie w naszym kraju stacjonuje ponad sześć tysięcy amerykańskich żołnierzy. Polska nie zostawi Ukraińców w potrzebie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Polska jako jeden z pierwszych krajów podjęła działania na rzecz wsparcia Ukrainy w obszarze działań humanitarnych i różnego rodzaju pomocy o takim charakterze. Udzielane pomocy będzie kontynuowane – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował o jedność wszystkich sił politycznych oraz szybkie i zgodne procedowanie Ustawy o obronie Ojczyzny.

– Ponieważ ona jeszcze dalej i jeszcze bardziej umocni nasze bezpieczeństwo – spuentował szef rządu.

Rząd zaapelował do opozycji o współpracę. O potrzebie wspólnego działania mówił także szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski.

– W sprawie bezpieczeństwa potrzebna jest zgoda, porozumienie i jedność – mówił Krzysztof Gawkowski.

Polska nie może opierać swojego bezpieczeństwa jedynie o NATO – zaznaczyła dr Helena Giebień z Uniwersytetu Wrocławskiego. Bezpieczeństwo kraju zwiększa przede wszystkim własna armia.

– Mamy podpisane dokumenty z NATO, natomiast nie wiadomo, jak to będzie wyglądało, gdyby doszło do praktycznej inwazji Federacji Rosyjskiej na tereny UE – powiedziała dr Helena Giebień.

Obecnie tysiące Ukraińców ucieka w kierunku granicy z Polską. Rząd jest gotowy na przyjęcie uchodźców – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

– Będziemy robić wszystko, aby każdy, kto tego potrzebuje, znalazł w Polsce bezpieczne schronienie – stwierdził Mariusz Kamiński.

Na polsko-ukraińskiej granicy powstało dziewięć punktów przeznaczonych dla uchodźców – po cztery w województwach lubelskim i podkarpackim oraz dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu – powiedział wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker.

– W tych punktach będą punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną i urzędy wojewódzkie oraz urząd ds. cudzoziemców. Będzie możliwość wydania posiłków – zaakcentował Paweł Szefernaker.

Obywatele Ukrainy uzyskają także pomoc medyczną. Ośrodki dla uchodźców przygotowano we wszystkich województwach. Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, wezwał członków Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka do pilnego spotkania.

„W związku z wojną na Ukrainie i spodziewaną falą migracji. Wniosłem o zorganizowanie wspólnej międzynarodowej pomocy humanitarnej dla najmłodszych uchodźców” – napisał Mikołaj Pawlak na Twitterze.

Przed ambasadą Rosji w Warszawie odbyły się protesty przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

https://twitter.com/AdrianDabrowski/status/1496780322779844608

Jak zauważył politolog, dr Łukasz Stach, Polska musi wspierać Ukraińców w Polsce, ale także w ich kraju.

– Wspieranie Ukrainy za pomocą dostaw żywności, lekarstw, sprzętu medycznego, ale także broni są w polskim interesie – podsumował dr Łukasz Stach.

Nie jest wykluczone, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostaną wezwani na granicę polsko-ukraińską, by pomóc w przyjęciu uchodźców.

 

TV Trwam News

drukuj