fot. PAP/EPA

Ukraiński rząd może zostać rozwiązany w przyszłym tygodniu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko może podjąć decyzję o rozwiązaniu parlamentu i ogłoszeniu wcześniejszych wyborów do Rady Najwyższej w nadchodzącą niedzielę – oświadczył jego rzecznik Swiatosław Cehołko. Dekret w tej sprawie może pojawić się w przyszłym tygodniu. 

„Poroszenko o rozwiązaniu Rady Najwyższej: decyzja zapadnie wówczas, gdy będą do tego podstawy konstytucyjne. Nastąpią one w Dniu Niepodległości (obchodzonym 24 sierpnia)” – napisał Cehołko na swoim Twitterze w czwartek.

Prezydenckie służby prasowe podały tymczasem, że przed rozwiązaniem Rady Najwyższej Poroszenko przeprowadzi konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych i kierownictwem parlamentu.

Prezydent podkreślił, że w swoich decyzjach będzie się kierował przede wszystkim wolą narodu, który – jak dodaje – potrzebuje zmiany władzy i lustracji, a jej najlepszą formą są wybory.

Wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułynski uważa, że jeśli Poroszenko ogłosi decyzję o rozwiązaniu parlamentu w niedzielę, to jego dekret – w związku z tym, że poniedziałek po święcie niepodległości będzie na Ukrainie dniem wolnym od pracy – może być opublikowany dopiero we wtorek, 26 sierpnia.

Według Koszułynskiego wcześniejsze wybory mogłyby się odbyć 5, 19 albo 26 października. Wiceprzewodniczący podkreślił, że do czasu wyłonienia nowej Rady Najwyższej władzę ustawodawczą będzie sprawował obecny skład parlamentu.

Poroszenko uzyskał możliwość rozwiązania obecnej Rady Najwyższej po tym, gdy w lipcu przestała istnieć rządząca koalicja, do której wchodziły partie: Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, UDAR Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka. Stało się to najpewniej za zgodą szefa państwa.

Zgodnie z konstytucją Ukrainy jeśli w ciągu 30 dni w parlamencie nie zawiąże się nowa koalicja, prezydent ma prawo rozpisać nowe wybory. Poroszenko niejednokrotnie mówił, że wybory te są już realnością.

PAP/RIRM

drukuj