fot twitter.com/PrzeworskaNika/

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Dobro polskiego rolnika jest gwarantem naszego bezpieczeństwa i musimy o tym pamiętać przy pracach nad mechanizmami pomocy Ukrainie

W Polsce szykują się kolejne protesty rolników, które są wywoływane przez dalszy import zboża z Ukrainy. Cała sytuacja jest bardzo skomplikowana. Nie negujemy aktywnego wsparcia Ukrainy. Pracując jednak nad mechanizmami pomocy, musimy projektować je w taki sposób, żeby na pierwszym miejscu stawiać dobro polskiego rolnika. Ono jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Potrzebne jest działanie, bo kolejne rozmowy i oczekiwanie na decyzje nie uspokoją rolników – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Organizacje zrzeszające rolników zapowiadają kolejne protesty. Planują blokadę przejść granicznych z Ukrainą, aby zatrzymać import zboża ze Wschodu. Z kolei rolnicza „Solidarność” z zachodniopomorskiego w środę będzie blokowała port w Świnoujściu, domagając się utworzenia portu do przeładunku polskiego zboża na eksport. [czytaj więcej

– Sytuacja obrazuje to, jakie nastroje panują wśród rolników. Za nami bardzo trudny rok, jeżeli chodzi o prowadzenie produkcji rolnej. Drastycznie poszybowały w górę ceny środków do produkcji wykorzystywanych w gospodarstwach. Wielu rolników ma trudności z regulowaniem bieżących zobowiązań w sytuacji, w której nie mogą zbyć wyprodukowanego przez siebie surowca albo muszą sprzedawać go po zaniżonych cenach – przypomniała Monika Przeworska.

Na polskim rynku pojawiło się bardzo dużo zboża. Cała sytuacja jest bardzo skomplikowana. Nie negujemy aktywnego wsparcia Ukrainy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest to kwestia – kontynuowała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Pracując jednak nad mechanizmami pomocy, musimy projektować je w taki sposób, żeby na pierwszym miejscu stawiać dobro polskiego rolnika. Ono jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – zaznaczyła gość audycji „Aktualności dnia”.

Kwestia ta została dostrzeżona na poziomie Unii Europejskiej, dzięki spotkaniu, jakie zorganizował szef polskiego resortu rolnictwa. Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas targów w Niemczech rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z: Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji oraz Bułgarii.

– Wynikiem rozmów był poniedziałkowy dialog ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Dyskutowano nad tym, w jaki sposób zacząć pomagać Ukrainie, żeby państwa, które miały pełnić funkcję tranzytową, faktycznie ją spełniały. Praktyka ostatnich miesięcy pokazała, że w przypadku Polski, Rumunii czy Węgier nadpodaż ukraińskiego zboża była tak duża, że magazyny wielu firm paszowych zostały zapełnione. W efekcie rolnicy nie mają możliwości sprzedaży zbóż – wyjaśniła gość Radia Maryja.

Monika Przeworska powiedziała, że w trakcie spotkania na szczeblu unijnym padła propozycja uruchomienia rezerwy kryzysowej budżetu UE w wysokości do 500 mln euro na pomoc rolnikom.

– W skład wsparcia wchodziłaby m.in. wypłata rekompensat. Żeby uruchomić rezerwę, potrzebna jest jednak jednomyślność. Wszystkie kraje Wspólnoty nie mają jednolitego spojrzenia na sytuację. Są kraje, które cieszą się z tego, co się u nas dzieje, ponieważ obecnie zboże z Ukrainy jest u nich tańsze nawet o 20 procent. (…) Były też propozycje uszczelnienia korytarza solidarnościowego, jaki miał biec m.in. przez Polskę, a także utworzenia tymczasowych magazynów. (…) Na arenie międzynarodowej zaczyna się o tym mówić, ale jeszcze się nie działa. To pokazuje, że będziemy mieć kolejne rozmowy, kolejne oczekiwanie na decyzje. Nie jest to czynnikiem, który uspokoi rolników – wskazała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Cała rozmowa z Moniką Przeworską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl