fot. https://twitter.com/mblaszczak

Szef MON: Podpisano aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i pocisków Javelin

We wtorek został podpisany aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin dla Wojska Polskiego –  przekazał wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

„Dziś podpisany został aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin dla Wojska Polskiego. Żołnierze otrzymają kolejne wyrzutnie, pociski rakietowe, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy” – napisał w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak.

PPK Javelin to broń produkcji amerykańskiej – pociski wraz z wyrzutniami, które mogą być obsługiwane przez pojedynczego żołnierza. Dostarczane siłom ukraińskim przez państwa zachodnie Javeliny zdobyły dużą popularność w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy wykazały dużą skuteczność w walce z rosyjskimi siłami pancernymi i zmechanizowanymi.

W październiku ubiegłego roku wicepremier Mariusz Błaszczak informował, że kolejne brygady WOT otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Wskazywał wówczas, że to znaczące wzmocnienie potencjału bojowego Wojska Polskiego. Pierwsze kursy obsługi tej broni odbyły się w czerwcu 2021; jak informował wtedy wicepremier Mariusz Błaszczak, kolejne pociski trafiać będą przede wszystkim do brygad WOT rozmieszczonych na wschodzie kraju. W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin, które zostały dostarczone w 2021 roku.

PAP

drukuj