fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON: Marynarkę Wojenną RP cechuje honor, patriotyzm i odwaga

Honor, patriotyzm, odwaga i zaangażowanie cechują Marynarkę Wojenną RP – podkreślił w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w dniu Święto Marynarki Wojennej. Przypomniał też o programach w „nowym Planie Modernizacji Technicznej” dotyczących morskich sił zbrojnych.

„Honor, patriotyzm, odwaga i zaangażowanie cechują Marynarkę Wojenną RP. Z okazji Święta marynarzy życzę satysfakcji ze służby i deklaruję, że nie zapomnieliśmy o Waszych potrzebach. W nowym Planie Modernizacji Technicznej zawarte są programy dot. Marynarki, które będą realizowane” – napisał min. Błaszczak na Twitterze.

Plan Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego został przyjęty pod koniec lutego br. Zgodnie z jego ówczesnym brzmieniem zakłada on przeznaczenie 185 mld zł m.in. na okręty nawodne i podwodne, ale także na samoloty wielozadaniowe piątej generacji, obronę powietrzną, śmigłowce uderzeniowe i artylerię. Nowy Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych obowiązuje na lata 2017-26. Z kolei plan przyjęty na lata 2013-22 zakładał modernizację o wartości 140 mld zł.

„Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów rozbudowy polskiej MW” – zapewnił w lutym minister Mariusz Błaszczak. Przyznał też, że problem rozwiązania pomostowego, które ma pozwolić utrzymać flotę podwodną po wycofaniu starych okrętów, a przed wprowadzeniem nowych „jest palący”.

„Mamy tu przygotowane rozwiązanie, jesteśmy na dobrej drodze” – zapewnił.

Oprócz programu dotyczącego okrętów podwodnych (Orka) ma być realizowany program nowego okrętu obrony wybrzeża Miecznik.

W niedzielę przypada Święto Marynarki Wojennej. Jak przypomina MON, Marynarka Wojenna RP jest rodzajem sił zbrojnych, przeznaczonym do obrony morskiej granicy państwa, ochrony żeglugi i interesów w polskich obszarach morskich oraz obrony wybrzeża. Ponadto wspiera Straż Graniczną w ochronie morskiej granicy państwowej i polskiej strefy ekonomicznej, bierze udział w ratowaniu życia w polskiej strefie ratownictwa oraz ratownictwie załóg samolotów.

Wydzielone jednostki Marynarki Wojennej uczestniczą w operacjach sojuszniczych poza granicami Polski. MON podaje też, że od chwili wejścia Polski do NATO Marynarka Wojenna RP uczestniczyła w ponad 300 międzynarodowych ćwiczeniach prowadzonych na morzu, powietrzu oraz lądzie. Organizacja i udział w największych na Bałtyku manewrach i ćwiczeniach – jak dodaje resort – jest obecnie stałym elementem jej międzynarodowych przedsięwzięć (m.in.: „Baltops”, „Open Spirit”, „Passex”). Ponadto okręty Marynarki Wojennej brały udział w operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego takich jak „Iraqi Freedom” i „Active Endeavour”.

PAP/RIRM

drukuj