Szef MON w liście do żołnierzy WOT: Stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej Polski

Wierni złożonej przysiędze i doskonale znający najbliższe środowisko stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej Polski – napisał w liście do żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W niedzielę w Olsztynie żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę.

„Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej staliście się częścią formacji wojskowej nadającej szczególny lokalny wymiar służbie na rzecz bezpieczeństwa kraju” – napisał szef MON w liście odczytanym przez wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota.

„Swoim zaangażowaniem i poświęceniem wykazanym podczas intensywnego szkolenia dowiedliście, że prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktujcie jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt”- zwrócił się do żołnierzy minister Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że uroczystość jest szczególnie podniosła, gdyż odbywa się w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Jestem przekonany, że z honorem sprostacie wszystkim niełatwym wyzwaniom, do czego w najwyższym stopniu zobowiązuje żołnierska przysięga”- napisał szef MON.

Wiceminister Tomasz Zdzikot stwierdził, że „różne drogi doprowadziły żołnierzy do miejsca i do tej chwili”.

„Gdy nie nosicie munduru realizujecie się w różnych obowiązkach, w różnych rolach. Połączyła was wszystkich jedna wspólna myśl i pragnienie oraz chęć służenia sprawie większej niż indywidualne losy każdego z nas. Służba Ojczyźnie. Od dziś w sposób realny i namacalny nasze wspólne bezpieczeństwo, bezpieczeństwa naszego kraju spoczywa na waszych barkach. To ogromna odpowiedzialności i powód do dumy” – powiedział wiceminister.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że „wypowiedzenie słów roty przysięgi, to dla żołnierza zwieńczenie trudu szkolenia i potwierdzenie zobowiązania wobec Ojczyzny”.

„Wojska Obrony Terytorialnej – najmłodsze spośród rodzajów sił zbrojnych, mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej szczególnie związani ze swym regionem utrzymują gotowość do obrony kraju, chronią i wspierają lokalną społeczność w sytuacjach kryzysowych” – dodał.

WOT jako odrębny rodzaj sił zbrojnych zaczęły funkcjonować w początkiem ubiegłego roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo WOT oraz trzy brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W maju 2017 r. wyznaczono dowódców trzech kolejnych brygad – dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim; w tych województwach trwa formowanie brygad a po szkoleniach żołnierze składają przysięgę.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach (po jednej w każdym województwie z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie powołano dwie).

Główne zadania WOT to wspieranie wojsk operacyjnych i lokalnych społeczności, także w sytuacjach klęsk żywiołowych.

Obecnie w WOT służy blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl