fot. twitter.com/marekpietrzak76

[TYLKO U NAS] Rzecznik WOT: Zostańmy w domu, poddajmy się izolacji czy kwarantannie, stosujmy się do zasad higieny – prostymi czynnościami możemy znacząco powstrzymać ekspansję koronawirusa

Nigdy nie mogliśmy zrobić tak wiele, tak prostą czynnością – pozostaniem w domu. Nawołuję do tego i idę tokiem apelu rządu – zostańmy w domu, poddajmy się izolacji czy kwarantannie, stosujmy się do zasad higieny. Tak naprawdę prostymi czynnościami możemy znacząco powstrzymać ekspansję koronawirusa – podkreślał ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W związku z rozszerzaniem się epidemii w Polsce, Radio Maryja i Wojska Obrony Terytorialnej podjęły wspólną kampanię informacyjną. Na antenie rozgłośni żołnierze odpowiadają na pytania słuchaczy dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem. [czytaj więcej]

Żołnierze WOT podkreślają, jak ważna jest odpowiedzialność społeczeństwa i stosowanie się do zaleceń rządu.

– Można powiedzieć przewrotnie, że nigdy nie mogliśmy zrobić tak wiele, tak prostą czynnością – pozostaniem w domu. Nawołuję do tego i idę tokiem apelu rządu – zostańmy w domu, poddajmy się izolacji czy kwarantannie, stosujmy się do zasad higieny. Tak naprawdę prostymi czynnościami możemy znacząco powstrzymać ekspansję koronawirusa i powstrzymać jego dalszą eskalację – zaznaczył ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

W walce z koronawirusem bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

– Myjemy dobrze ręce bieżącą wodą i mydłem. Dezynfekcja – oczywiście, jeżeli możemy ją wykonać – jest wskazana. Ciepła, bieżąca woda i mydło są skuteczne, nie musimy używać środków do dezynfekcji – poleciła Aneta Trzcińska, żołnierz 13. Śląskiej Brygady WOT.

Istotne jest również unikanie większych skupisk ludzi i ograniczanie kontaktów z innymi osobami.

– Jeżeli ilość zarażonych będzie wzrastała bardzo szybko, to nie ma takiego systemu medycznego, takiej służby zdrowia, która poradziłaby sobie z tym, dlatego musimy rozłożyć to w czasie. Aby rozłożyć to w czasie, musimy stosować się właśnie do tych zasad – pozostańmy w domu, ograniczajmy kontakty z osobami postronnymi, unikajmy tzw. hubów, czyli miejsc, w których jesteśmy najbardziej podatni na zarażenie (sklepy, większe skupiska osób, środki komunikacji publicznej) – wskazał rzecznik WOT.

Najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze, które zazwyczaj posiadają choroby współistniejące. Dlatego w tym czasie powinniśmy otoczyć ich szczególną opieką.

– Musimy dbać o osoby starsze, ponieważ te osoby znajdują się w grupie ryzyka nie tylko z powodu wieku, ale też z powodu chorób współistniejących, czyli tych wszystkich chorób, które w wieku starczym dotykają naszych bliskich. Występowanie różnych przewlekłych chorób jest niekorzystne i szczególnie o osoby starsze w tym czasie powinniśmy się troszczyć – ograniczać ich wyjścia z domu, pomóc w robieniu zakupów, wspierać i nie zapominać o nich, by w tym czasie nie czuli się osamotnieni – oznajmiła Aneta Trzcińska.

Dla seniorów, którzy czują się w tym czasie samotnie, powstała specjalna infolinia.

– Powstała infolinia Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest czynna całą dobę. Psychologowie czuwają nad telefonami i odbierają telefony od osób samotnych, tak by nie czuły się samotne; by osoby starsze, jeżeli odczuwają potrzebę porozmawiania z kimś, po prostu do nas zadzwoniły. Numer na infolinię to: 0 800 100 102 – poinformował Marcin Tymoszuk, psycholog z 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT.

Całą rozmowę z żołnierzami WOT w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj