Min. H. Kowalczyk: Zaapelowałem o intensywne działania KE w sprawie uszczelnienia tranzytu ukraińskiego zboża

Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, zaapelował do Komisji Europejskiej o intensywne działania w sprawie uszczelnienia tranzytu zboża z Ukrainy. Taką informacje przekazał po spotkaniu szefów resortów rolnictwa państw Unii Europejskiej w Brukseli.

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że zboże z Ukrainy musi być eksportowane poza kraje przygraniczne. Zaznaczył, że jest to konieczne, by rolnicy nie odczuwali negatywnych skutków napływu tego zboża dla gospodarki rolnej.

– Stąd pewne problemy, które zaczęły się pojawiać wśród rolników, którzy nie mogli sprzedać swojego zboża ze względu na zapełnione magazyny. Przedstawiłem wszystkie dane liczbowe dotyczące zarówno Polski, jak i pozostałych krajów UE. Zaapelowałem o intensywne działania KE w tej sprawie, aby – po pierwsze – uszczelnić tranzyt, umożliwić przewóz tego zboża poza kraje sąsiadujące, ale też zastosować pomoc w obecnej sytuacji. Również w ramach tej pomocy proponowałem różne rozwiązania, m.in. uruchomienie rezerwy kryzysowej w dziedzinie rolnictwa – poinformował Henryk Kowalczyk.     

Jak dodał wicepremier, nasze propozycje spotkały się ze zrozumieniem i aprobatą unijnego komisarza ds. rolnictwa.

W ocenie szefa resortu zostaną opracowane różne rozwiązania, które będą miały na celu uregulowanie sytuacji na rynku zbóż i przygotowanie wsparcia dla rolników z krajów przygranicznych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl