fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] A. Maciejewski: Min. Henryk Kowalczyk jest osobą z bogatym doświadczeniem i kompetencjami. Nikt nie może powiedzieć, że nie jest to merytoryczna osoba, która się nie zna na rolnictwie

Nominacje pokazują przede wszystkim kierunek, oczekiwania i priorytety rządu. Bez wątpienia Henryk Kowalczyk jako wicepremier i minister rolnictwa to ważny sygnał dla polskiej wsi, że jej temat jest priorytetem dla polskiego rządu. Ranga wicepremiera jest ewidentnym podkreśleniem i wskazaniem ważności rolnictwa – poinformował Andrzej Maciejewski, politolog i ekspert z Instytutu Sobieskiego, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

26 października 2021 roku prezydent RP wręczył nominacje i dokonał zmian w Radzie Ministrów. Według eksperta z Instytutu Sobieskiego zmiany w rządzie to dobra decyzja, która może poprawić efektywność prac. [czytaj więcej]

– Te nominacje pokazują przede wszystkim kierunek, oczekiwania i priorytety rządu. Bez wątpienia Henryk Kowalczyk jako wicepremier i minister rolnictwa to ważny sygnał dla polskiej wsi, że jej temat jest priorytetem dla polskiego rządu. Ranga wicepremiera jest ewidentnym podkreśleniem i wskazaniem ważności rolnictwa – zauważył Andrzej Maciejewski.

Zmienił się również minister klimatu i środowiska, którym została Anna Moskwa, natomiast urząd szefa resortu  rozwoju i technologii objął Piotr Nowak.

– Ta zmiana jest merytorycznym sygnałem. Mówimy o osobach z doświadczeniem i wątkiem biznesowym. Zostały one zaproszone przez pana premiera do współpracy właśnie z racji na doświadczenie biznesowe – ocenił rozmówca.

Nowe ministerstwo przejął Grzegorz Puda, który z resortu rolnictwa przejdzie do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Natomiast nominację na ministra sportu i turystyki otrzymał Kamil Bortniczuk.

– To sygnał, że Zjednoczona Prawica jest różnorodna i pojawił się nowy podmiot koalicyjny – wskazał politolog.

Z rządem pożegnał się Michał Kurtyka, dotychczasowy minister klimatu i środowiska. Jego miejsce zajmie Anna Moskwa, przed którą stoją trudne zadania w związku z kryzysem energetycznym i radykalną polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

– To są trudne kwestie, ale trzeba pamiętać, że odnieśliśmy również pewne sukcesy. (…) Energetyka to obszar, gdzie potrzeba czasu i pieniędzy. Polska energetyka wymaga strategicznych i długofalowych działań. My nie jesteśmy potentatem ropy i gazu, a nasz rynek jest uzależniony od dostaw z zewnątrz. Myślę, że minister Michał Kurtyka zrobił wszystko, co mógł zrobić w obecnej sytuacji. Potrzeba nowego otwarcia i uważam, że minister Anna Moskwa jest do tego odpowiednią osobą – ocenił Andrzej Maciejewski.

Jedną z istotnych zmian jest nowy minister rolnictwa. Po wielu głosach rolników, dotyczących braku dialogu z dotychczasowym szefem resortu, rząd postanowił powołać nowego ministra. Kwestią, która doprowadziła do niezgody między resortem a rolnikami, była m.in. tzw. Piątka dla zwierząt.

– Rolnictwo jako branża jest bardzo ważna w Polsce. Minister Grzegorz Puda miał problem z przebiciem się w tym resorcie, ponieważ wcześniejsi ministrowie byli bardzo silnymi osobowościami. Pan minister Henryk Kowalczyk jest osobą z bogatym doświadczeniem i kompetencjami. Nikt nie może powiedzieć, że nie jest to merytoryczna osoba, która się nie zna i nie rozumie tego obszaru. Przypomnę, że Henryk Kowalczyk był jednym z posłów, który głosował przeciwko tej słynnej „Piątce dla zwierząt” – powiedział politolog.

radiomaryja.pl

drukuj