fot. https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Jest wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę. Pozwoliłby on naszemu wschodniemu sąsiadowi na swobodny eksport olejów jadalnych

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa Ukrainy podpisali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu memorandum ws. ewentualnej budowy rurociągu. Miałby on biec od granicy Polski z Ukrainą do Gdańska.

Wstępne porozumienie zakłada powołanie zespołu roboczego, który opracuje warunki techniczne takiej inwestycji, sposoby finansowania i sprawdzi, czy taki rurociąg jest ekonomicznie uzasadniony.

Minister Henryk Kowalczyk w kuluarach Forum Ekonomicznego wskazał na znaczenie tej inwestycji, która miałaby posłużyć do transportu olejów roślinnych.

Gdyby się udało to zrealizować, to przede wszystkim dałoby to możliwość swobodnego eksportu olejów jadalnych z Ukrainy przez wykorzystanie portu w Gdańsku. Oczywiście rurociąg jest najtańszym środkiem transportu. Jeśli inwestycja jest duża, wtedy sprawność przesyłu, szczelność systemu i cena jest najlepsza. (…) To gigantyczne przedsięwzięcie infrastrukturalne dotykające ogromnego obszaru – mówił.

Zespół roboczy ma przedstawić wyniki swoich analiz w ciągu kilku miesięcy. Czwartek jest ostatnim dniem Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

RIRM

drukuj