H. Kowalczyk: Polskie Domy Drewniane powinny ruszyć na przełomie października i listopada

Na przełomie października i listopada powinna zacząć działać spółka Polskie Domy Drewniane – uważa minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma ona wspierać energooszczędne, drewniane budownictwo mieszkaniowe w Polsce.

Szef resortu środowiska poinformował w środę na konferencji prasowej w podwarszawskim Halinowie (Mazowieckie), że „lada dzień” do sądu rejestrowego powinien wpłynąć wniosek o rejestrację spółki Polskie Domy Drewniane.

„Po wejściu w życie ustawy (nowela Prawa ochrony środowiska weszła w życie 11 września – PAP) intensywnie przystąpiliśmy do opracowywania statutu spółki. Lada dzień trafi do sądu rejestrowego” – powiedział minister.

Jego zdaniem w ciągu miesiąca spółka powinna zostać zarejestrowana przez sąd, tak by „formalnie zacząć funkcjonować” na przełomie października i listopada.

Spółkę Polskie Domy Drewniane utworzą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska. Jej celem ma być wsparcie budownictwa w Polsce z wykorzystaniem energooszczędnych technologii drewnianych. W latach 2018-2022 w budynkach wielorodzinnych ma powstać 11 tys. mieszkań, a w zabudowie jednorodzinnej – 950 mieszkań.

Minister podpisał w środę porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe i Stowarzyszeniem Centrum Drewna w Czarnej Wodzie w ramach programu strategicznego budownictwa drewnianego. Na mocy umowy stowarzyszenia te zadeklarowały m.in. dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego.

Według Henryka Kowalczyka budownictwo drewniane w Polsce ma przyszłość. Wskazał, że takie budynki powstają najczęściej z modułów, dzięki czemu można je szybciej stawiać. Ich energooszczędność z kolei powoduje, że są tańsze w eksploatacji.

„Budownictwo drewniane ważne też jest z punktu widzenia ochrony klimatu” – przekonywał Henryk Kowalczyk.

Drewno bowiem wiąże dwutlenek węgla, a jeden metr sześcienny drewna to zmagazynowana tona CO2. Spalając drewno, uwalniamy zmagazynowany w nim CO2 do atmosfery.

„Najskuteczniejsza metoda ochrony klimatu to pochłanianie CO2 przez las i <<wiązanie>> go przez konstrukcje drewniane. Ważne jest, by to budownictwo rozwijało się coraz szybciej” – ocenił szef resortu środowiska.

Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski poinformował podczas konferencji, że dzięki wsparciu rządu w Józefinie powstanie nowoczesny, energooszczędny żłobek, wybudowany w technologii budownictwa drewnianego. Gmina w ramach programu Maluch plus otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 mln zł. Cała inwestycja kosztować będzie 5 mln zł i ma być gotowa do końca br. Placówka będzie przeznaczona dla 100 dzieci w wieku od 1 do 4 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl