fot. https://prezydent.pl

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Nowe twarze w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Wicepremierem i ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk. Ministrem klimatu i środowiska – Anna Moskwa. We wtorek zmian w składzie rządu dokonał prezydent Andrzej Duda.

Grzegorz Puda, który przestał być ministrem rolnictwa, dotychczasowy gabinet zamienił na resort funduszy i polityki regionalnej. Do rządu wraca Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, kiedy premierem była Beata Szydło, a także minister środowiska w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego. Nowy minister rolnictwa to jednocześnie wicepremier.

– To jest przede wszystkim wyraz tego, jak wielką wagę do wsi i rolnictwa przywiązuje Prawo i Sprawiedliwość – mówił Henryk Kowalczyk.

Grzegorz Puda był twarzą „piątki dla zwierząt”, projektu, który nadszarpnął zaufaniem polskiej wsi do PiS.

– Henryk Kowalczyk był jednym z posłów, który głosował przeciwko tej słynnej piątce. Bez wątpienia Henryk Kowalczyk (jako wicepremier i minister rolnictwa) to ważny sygnał dla polskiej wsi, że jej temat jest priorytetem dla polskiego rządu – mówił Andrzej Maciejewski, politolog z [Instytutu Sobieskiego].

Resort musi szukać odpowiedzi na pilne potrzeby rolników.

– Czyli rosnące ceny nawozów spowodowane cenami gazu, ale też nadal utrzymująca się epidemia ASF – wskazał Henryk Kowalczyk.

Ceny nawozów rosną na skutek kryzysu energetycznego w całej Unii Europejskiej. Czynniki zewnętrzne wymuszają na Polsce transformację całego systemu energetycznego. Początek tej transformacji miał rozpocząć minister Michał Kurtyka. W okresie kiedy był ministrem, podjęte zostały decyzje o budowie elektrowni atomowych w Polsce. Wzrosła też liczba prosumentów, czyli osób, które same wytwarzają energię elektryczną. To zasługa m.in. programu [Mój Prąd]. Na Morzu Bałtyckim w najbliższych latach będą powstawały farmy wiatrowe budowane przez polskich czempionów: Orlen i PGE. Kontynuacja tych projektów spada na nową minister Annę Moskwę.

– Mamy mało czasu. Musimy działać szybko i dynamicznie, żeby zapewnić odpowiednią ilość energii, ale też w odpowiedniej cenie. W tym wszystkim nie może zabraknąć rozwagi i patrzenia na społeczeństwo – zwrócił uwagę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W najbliższych tygodniach w reakcji na kryzys energetyczny przyjęte powinny zostać projekty, które po pierwsze pomogą najbiedniejszym wytrzymać rosnące ceny prądu, a także pozwolą rozłożyć rosnące ceny gazu na raty.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl