fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. H. Kowalczyk: Pamięć o bohaterach z poprzednich pokoleń daje siłę pokoleniom, które bronią niepodległości

Z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka w Pawłowie Kościelnym na Mazowszu odsłonięto pomnik Bohaterom Niepodległości i Obrońcom Ojczyzny. To hołd dla tych, którzy walczyli z niemieckim i sowieckim najeźdźcą w latach 1918-1956.

Uroczystości rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych. Następnie sprawowana była Msza św.  pod przewodnictwem ks. bp Mirosława Milewskiego. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika.

Podczas uroczystości w Pawłowie Kościelnym głos zabrał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk, który podkreślił wartość pamięci historycznej.

Pamięć o bohaterach z poprzednich pokoleń daje siłę pokoleniom, które bronią niepodległości. Tak było w czasie I wojny światowej, w czasie wojny bolszewickiej, kiedy to pamięć o bohaterach Powstania Listopadowego i Styczniowego dawała im siłę, poczucie dumy narodowej – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

W pomniku, który odsłonięto w Pawłowie Kościelnym, złożono trzy urny z ziemią z pól bitewnych i mogił żołnierzy Wojska Polskiego oraz podziemia antykomunistycznego.

Patronat Narodowy nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj