Min. Środowiska: Minister Kowalczyk w przyszłym tygodniu w Brukseli; rozmowy nt. Puszczy Białowieskiej

W środę 21 lutego minister środowiska Henryk Kowalczyk wybiera się do Brukseli, gdzie będzie rozmawiać m.in. o przyszłości Puszczy Białowieskiej z komisarzem UE ds. środowiska – poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka.

Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska wyjaśnił, że Henryk Kowalczyk spotka się m.in. z unijnym komisarzem UE Karmenu Vellą i będzie z nim rozmawiał o Puszczy Białowieskiej, szczególnie o jej przyszłości.

20 lutego rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ma wydać opinię ws. sporu między Polską i Komisją Europejską ws. Puszczy Białowieskiej. Następnie Trybunał ma ją przeanalizować i wydać ostateczny wyrok. Resort środowiska spodziewa się, że może się on pojawić w okolicach kwietnia.

Na początku lutego na konferencji prasowej w Białowieży Henryk Kowalczyk poinformował, że zamierza powołać zespół ekspercki, który nakreśli długofalowy plan dla Puszczy Białowieskiej. Dodał, że będzie się konsultował w tej sprawie z ekologami, leśnikami i lokalną społecznością.

Minister Kowalczyk mówił wówczas, że zadaniem zespołu będzie „zaprogramowanie przyszłości” puszczy z uwzględnieniem wymogów wynikających z prawa polskiego, europejskiego, jak i UNESCO oraz oczekiwań różnych interesariuszy.

Minister środowiska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zadeklarował, że ciężki sprzęt służący do wycinki drzew, czyli harwestery, nie wróci do Puszczy Białowieskiej. Dodał, że na terenach gdzie występuje kornik drukarz, na wiosnę nie powinna być prowadzona wycinka.

Tempo przyrostu kornika spadło, dlatego że w puszczy jest już coraz mniej żywych świerków. Kornik słabnie i już się nie rozwija lawinowo (…) Kornika drukarza jest już w puszczy niewiele. Wycinanie drzew, jako profilaktyka przed kornikiem, byłoby mało skuteczne” – mówił Henryk Kowalczyk.

PAP/RIRM

drukuj