fot. https://pixabay.com/pl/

Rząd przygotował rozwiązania w sprawie obniżenia kosztów produkcji rolnej

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że rządowa propozycja wsparcia dla producentów nawozów jest już gotowa. Szanse na jej przyjęcie rosną za sprawą projektu rozporządzenia, jaki zgłosiła Komisja Europejska.

Projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej – według unijnego komisarza, Janusza Wojciechowskiego – otwiera drogę do wsparcia producentów nawozów. Środki na ten cel mają pochodzić z nadwyżki, jaką uzyskują firmy energetyczne. Pojawia się propozycja tzw. opłaty solidarnościowej. Będzie to koszt, jaki poniesie koncern w przypadku, gdy jego zyski będą wyższe niż 20 proc. w porównaniu do średnich zysków z ostatnich trzech lat. Opłata solidarnościowa, gdy już zostanie pobrana, ma być przekazana odbiorcom energii, ale także producentom nawozów. Wicepremier Henryk Kowalczyk przekazał dziś, że Polska już przygotowała swoje rozwiązania, których celem jest obniżenie kosztów produkcji rolnej.

– Cała rzecz polegała na tym, że mogłaby to być niedozwolona pomoc publiczna, dlatego program nie został wdrożony. Projekt rozporządzenia Komisji rodzi wielką nadzieję, że będziemy mogli to uczynić – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwój.

Gdy polskie rozwiązanie zostałoby wdrożone, cena nawozów mogłaby spaść do 3,4 tys. zł za tonę – przekonywał wicepremier. Dziś – jak wskazał – przekracza nawet 7 tys. złotych.

Właściwie my mamy program gotowy. Złożyliśmy go do Kancelarii Premiera – zaznaczył szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Koszty, jakie poniesie budżet państwa, są związane z cenami gazu. Wicepremier oszacował je wstępnie na jeden-dwa miliardy złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl