W. Brytania: prawie połowa młodych ludzi uważa, że nie zarobi na utrzymanie rodziny

Prawie połowa wszystkich młodych ludzi w Wielkiej Brytanii – z grupy wiekowej 16-25 lat – obawia się, że nigdy nie będzie zarabiać wystarczająco dużo, aby utrzymać rodzinę – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji charytatywnej Prince’s Trust.

Pokazuje on również, że poziom szczęścia i pewności siebie w tej grupie wiekowej jest najniższy od czasu, gdy 14 lat temu – kiedy zaczynał się globalny kryzys finansowy – organizacja zaczęła przeprowadzać takie badania.

Według badania największym zmartwieniem młodych ludzi jest kryzys kosztów życia, na który wskazało 57 proc. ankietowanych, a 34 proc. najbardziej obawia się recesji. A ponad połowa badanych – 53 proc. – uważa, że kryzys kosztów życia będzie miał gorszy wpływ na ich życie niż pandemia COVID-19. Z kolei 54 proc. uważa, że niepewność ekonomiczna sprawia, iż czują się beznadziejnie, myśląc o przyszłości, przy czym wśród osób z biedniejszych środowisk odsetek ten wzrasta do 55 procent.

45 proc. pytanych obawia się, że nigdy nie będzie zarabiać wystarczająco dużo, aby utrzymać rodzinę, a w przypadku osób z mniej zamożnych środowisk odsetek ten wzrasta do 53 proc. Założenie rodziny jest dopiero na trzecim miejscu na liście celów życiowych – na osiągniecie bezpieczeństwa finansowego jako cel wskazało 64 proc. respondentów, na zdrowie psychiczne – 43 proc., a na posiadanie rodziny 36 procent.

Siedem na 10 osób uznało, że posiadanie pracy, która daje im stabilność finansową, jest dobre dla ich zdrowia psychicznego, a 59 proc. uważa, że dobre dla samopoczucia psychicznego jest w ogóle posiadanie pracy. Ale 47 proc. respondentów obawia się wpływu recesji na ich bezpieczeństwo zatrudnienia, a wśród osób pochodzących z uboższych środowisk odsetek ten wzrasta do 52 procent.

Raport sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego przez ośrodek YouGov wśród 2025 osób w wieku od 16 do 25 lat w Wielkiej Brytanii w okresie od 22 listopada do 7 grudnia. Prince’s Trust to organizacja charytatywna założona przez króla Karola III, gdy był następcą tronu, w celu wspierania młodych ludzi, zwłaszcza mających trudny start życiowy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl