PAP/EPA

Kolejny rosyjski ostrzał Chersonia

Rosjanie po raz kolejny przeprowadzili atak na Chersoń. Są ranni i ofiary śmiertelne.

Sytuacja w regionie Doniecka jest bardzo trudna.

– Bachmut, Wuhłedar i inne rejony obwodu donieckiego są pod ciągłymi rosyjskimi atakami. Nieustannie podejmowane są próby przebicia się przez naszą obronę – wskazał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Jak poinformował jeden z ukraińskich wojskowych, w pobliżu Wuhłedaru siły okupanta atakują głównie dobrze wyszkolonymi oddziałami regularnej armii, w tym piechoty morskiej i wojsk powietrznodesantowych.

„Działają tam absolutnie zgodnie z zasadami sztuki wojennej. Mają czołgi, pojazdy opancerzone oraz wsparcie artylerii i lotnictwa. (…) Cenią swoich ludzi znaczniej bardziej, niż widzimy to w Grupie Wagnera. (…) Pod Wuhłedarem wróg zdołał osiągnąć niewielkie sukcesy, ale poważniejszych już nie. Dotarli do wiosek na obrzeżach miasteczka i tam się zatrzymali” – wyjaśnił Jewhen Nazarenko, rzecznik Ukraińskiej 68. Samodzielnej Brygady Strzelców.

Tymczasem w niedzielę wieczorem wojska Putina siedem razy ostrzelały Chersoń. Uszkodzone zostały nie tylko domy, ale także m.in. budynek szpitala, dworzec autobusowy czy szkolne boisko. Są ranni, są ofiary śmiertelne.

– Pocisk „Grad” trafił w to mieszkanie. Jeden wylądował tutaj, a drugi tam. Dziewczyna mieszkająca w tym mieszkaniu niestety zginęła na miejscu – relacjonował mieszkaniec Chersonia.

W wyniku ostrzału ponad 9,5 tysiąca mieszkańców zostało pozbawionych prądu. W obwodzie ługańskim w miastach i wsiach na linii frontu nasilają się represje. Według doniesień,  rosyjska armia zmusza mieszkańców do opuszczania domów.

„Okupanci zaczynają wysiedlać ludzi, nawet całe osiedla w pobliżu frontu – Kreminna, Rubiżne – nie oferując im mieszkań. Miasta są zamknięte dla wjazdu i wyjazdu” – stwierdził Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Jak wskazał szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Rosjanie obawiają się, że mieszkańcy mogą przekazywać siłom zbrojnym Ukrainy informacje dotyczące lokalizacji, liczebności i uzbrojenia wroga.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl