GUS: W 2022 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do 2021 roku 

W ubiegłym roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Zanotowano również najmniej urodzeń w okresie powojennym.

Poinformował o tym prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Dominik Rozkrut. Jak powiedział, liczba ludności w Polsce pod koniec 2022 roku wynosiła 37 mln 767 tys. osób.

Prezes GUS-u wyjaśnił, że ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii.

– Szacuje się, że na każde 10 tys. ludności w 2022 roku ubyło 37 osób, podczas gdy w 2021 roku było to 47 osób. Przypominamy, że wtedy była pandemia i skutki po pandemii. Dla porównania, w ostatnim roku przed pandemią, było to 7 osób. Na zmianę liczby ludności wpływa przede wszystkim przyrost naturalny, który od 2013 roku pozostaje ujemny. W 2022 roku odnotowaliśmy najmniej urodzeń w całym okresie powojennym. Szacujemy, że liczba urodzeń wyniosła 305 tys. – to jest o 27 tys. mniej niż w poprzednim roku. Liczba zgonów wyniosła 448 tys. i również była niższa niż w poprzednim roku – o 72 tysiące – wskazał Dominik Rozkrut.  

Dominik Rozkrut dodał, że spadek liczby ludności w Polsce utrzymuje się nieprzerwanie od 2012 roku.

GUS poinformował też, że liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o 143 tys.

Ponadto spadła liczba rodzin w Polsce. Z danych zawartych w ostatnim spisie powszechnym wynika, ze wynosiła ona 10 159 300. Oznacza to spadek liczby rodzin w stosunku do poprzedniego spisu z 2011 roku o 813 200.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl