fot. pixabay.com

Irańskie MSZ wzywa przedstawiciela Ukrainy; żąda wyjaśnień w sprawie wypowiedzi urzędnika sugerującego współudział Kijowa w ataku na Isfahan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało charge d’affaires Ukrainy w związku z komentarzami doradcy ukraińskiego prezydenta, które Teheran postrzega jako udział Kijowa w sobotnim ataku dronów na instalacje wojskowe w Isfahanie – poinformował w poniedziałek niezależny kanał Iran International.

Ministerstwo wezwało ukraińskiego dyplomatę, by wyjaśnił komentarz Mychajły Podolaka, doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, dotyczący ataków dronów na wojskowe instalacje w Isfahanie. Podolak na swoim profilu na Twitterze napisał: „Wybuchowa noc w Iranie – produkcja dronów i rakiet, rafinerie ropy. Ukraina ostrzegała”, odnosząc się do wielokrotnych wezwań, by Teheran zaprzestał dostaw broni do Moskwy”.

Agencja informacyjna Nour, powiązana z irańską Najwyższą Radą Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała wcześniej, że „jeśli rząd Ukrainy nie wyrzeknie się oficjalnie tweeta doradcy Zełenskiego, który sugerował współudział Kijowa w posunięciu przeciwko Iranowi, będzie to miało poważne konsekwencje” – poinformował Iran International.

Iran poddaje w wątpliwość udział Ukrainy w ataku, jednoznacznie wskazując, że jego sprawcą był Izrael. Na podobnym stanowisku stoi „Wall Street Journal”, który w niedzielnym raporcie poinformował, że atak przeprowadził właśnie Tel Awiw. Iran International podkreślił, że Rosja potępiła ten atak i ostrzegła przed działaniami, które nazwała „prowokacyjnymi”, mogącymi wywołać eskalację w i tak już napiętej sytuacji.

Iran dostarcza Rosji drony, które są wykorzystywane w atakach przeciwko Ukrainie. Stany Zjednoczone i Europa nałożyły nowe sankcje na Teheran w związku z wojskową współpracą z Moskwą, a także ze względu na krwawe tłumienie protestów trwających w Iranie od września ubiegłego roku – przypomniał portal.

Według izraelskiego bloga internetowego Intellitimes, celem ataku dronów był „Irański Instytut Badań Kosmicznych” powiązany z ministerstwem obrony. Dziennik „Jerusalem Post”, powołując się na zachodnie i zagraniczne źródła wywiadowcze, napisał też, że wbrew twierdzeniom Iranu atak na placówkę był „ogromnym sukcesem”.

Sobotni atak nastąpił w momencie, gdy Stany Zjednoczone i Izrael rozszerzyły współpracę wojskową; w ubiegłym tygodniu obydwa kraje przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe oraz omówiły sposoby zwalczania potencjału Iranu – zaznaczył Iran International.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl